Köpeklerde Alerji Belirtileri ve Tedavisi

Köpekler, birçok etmene bağlı olarak belirli zaman dilimleri içerisinde alerjik hastalıklarla mücadele etmek zorunda kalabiliyor. Bu etmenlerden bazıları ise; yanlış mama seçimi, bit ve pire, ev içerisindeki tozlar köpeklerin alerjik hastalıklara maruz kalmalarına neden olabilmektedir. Köpek türlerine göre değişen bu etmenler, bağışıklık sistemleri ile doğrudan etkili olup yapılan  bakımlar ile de doğru orantılıdır. Alerji belirtileri kısaca bahsedecek olursak; köpeğiniz normalden fazla bir şekilde kaşınıyor, derisinde döküntüler meydana geliyor yada ishal gibi belirtiler gösteriyor ise muhakkak bir veteriner kontrolünden geçmesi gerekmektedir.

Veterinerler, köpekler üzerinde uyguladıkları kan testleri ile Alerji belirtisi gösterebilecek etken madde tespitlerinde bulunabiliyorlar. Tedavisi ise aslında oldukça basit olup insanlar üzerinde uygulanan tedavi yöntemlerinin birebir benzerlerinin kullanıldıklarını söyleyebiliriz. Öncelikle Alerji Belirtisine neden olan etmenler köpeğinizin çevresinden kaldırılarak ortam güvenliğini sağlamak zorundasınız. Ortama bağlı toz gibi etmenler de ise ev temizliği baştan aşağı olacak şekilde yapılmalı ve belirli bir süre köpeğinizin konumunda değişiklik yapılması gerektiğini belirtmek istiyoruz.

Ortam temizliği, tedaviler sırasında kullanılan durumlardan sadece biridir. Tedavi süreçlerinin en önemli  basamaklarından birisi de aşı olup uzun süre bünye koruması ile de bilinmektedir. Her yıl düzenli olarak yapılması gereken alerji aşıları köpeğinizin sağlığından ziyade bağışıklık sistemlerinin güçlenmesine de olanak sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir  Köpeklerde Kulak Temizliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu