Hayvanlar Alemi

Köpeğiniz yemeğini yedikten sonra dikkat etmeniz gereken konular.

Çoğu köpek yemek sever, bu nedenle el değmeden bırakılan bir yemek hemen endişe uyandırır. Neredeyse bitmeyen bir problem listesi, köpeklerin yiyeceklerinden çıkmasına neden olabilir; bazıları önemsizdir, ancak diğerleri hayatı tehditkar bir durumdur.

Acil müdahalenin veya dikkatli beklemenin uygun bir yanıt olup olmadığının belirlenmesi, köpeklerin acı çekmesini ve gereksiz veteriner giderlerini önleyebilir.Köpeğiniz yemeyi bıraktığında, şu beş adımı izleyin.

Köpek beslemesi nasıl yapılır
Köpek beslemesi nasıl yapılır

1. Son birkaç günü düşünün

Net görüş genellikle 20:20’dir. Artık köpeğinizle ilgili bir şeyler olduğunu bildiğinize göre, son birkaç günü düşünün. Köpeğinizin iştahsızlıktan sorumlu olabilecek bir şey mi var, örneğin diyette bir değişiklik mi yoksa “gizemli bir şekilde” çarpıtılmış çöp kutusu olabilir mi? Köpeğinizin iştahı biraz düştü mü? Neler olup bittiğini ilgilendiren diğer belirtileri (uyuşukluk veya gevşek dışkı) fark ettiniz mi?

Köpeğinizin ilk belirtisinin ne zaman geliştiğine dikkat edin. Köpekler kendi başlarına iyileşirlerse, gelişme genellikle 24-48 saat içinde kaydedilir, ancak saatin ne zaman başladığını bilmeniz gerekir. Kahvaltı atlamanın dürüstçe belanın ilk işareti olması ve köpeğinizin aksi halde iyi hissettiği görünüyorsa, veteriner çağırmak için bir iki gün beklemek mükemmel bir mantıklı durum. Bununla birlikte, iştah kaybı birkaç gün içinde (veya daha uzun süre) gelişen bir dizi semptomun en sonuncusu ise, “bekle ve gör” tren istasyondan ayrılmış durumda.

2. Köpeğinizin hayatında olan başka insanlara bir şey fark ediliyormu diye sorun.

Köpeğinize bakan tek kişi siz değilseniz, diğer bakıcılarına son birkaç günde alışılmadık bir durum görülüp görülmediğini sorun. Belki de eşiniz son bir gece yürüyüşü sırasında (köpeğinizin!) Ağzında zararlı olabilicek”çöp” ile oynadığını görmüş olabilir ya da rutin olarak köpeğiniz ile oynamaya gelen komşunuzun hasta olduğu halde köpeğiniz ile oynadığını görmüş olabilir.

3. Köpeği inceleyin

Köpeğinize “hızlı ve kirli” fiziki muayene yapın. Hafifçe göbeğine bastırın. Yumuşak olmalı ve köpeğiniz acı içinde tepki göstermemelidir. Rektumun etrafındaki kürkte ishal ya da ağız çevresinde kusturma bulguları arayın. Bir köpeğin dili pembe olmalı (pigment olmadıkça) ve nemli olmalıdır. Kuru veya soluk müköz membranlar dehidrasyon ve / veya diğer ciddi durumların semptomları olabilir. Fizik muayenenizde endişe verici bir şey bulursanız hemen veterinerinizi arayın.

4. Yiyecekleri kontrol edin

Ticari olarak hazırlanmış veya ev yapımı bir diyetle beslenirseniz, gıda ile ilgili bir şeyler yanlış olabilir. Bu

köpek besleme yolları
köpek besleme yolları

, özellikle ilk yemeği yeni bir yiyecek topluluğundan aldıysanız veya torba, kutu vs. çok uzun süre açık kalmışsa, özellikle bunlara dikkat etmelisiniz. Yemeğe bakın ve koklayın. Bir şey “kötü” görünüyorsa, köpeğinize farklı yiyecek yemlerinden veriniz. Bu noktada toptan yemek değişikliği yapmanızı tavsiye etmiyorum, çünkü yeni yiyecekleri sevmemekte veya iyi hissetmeye devam etmediği için bir köpek değişmiş olucak yemeğini, anlamayak sanmayın yemeği değiştiği için, yeni vereceğiniz farklı besin kaynağını yemeye bilir.

5. Şüpheniz olduğunda, veteriner hekiminize danışın.

Erken fark edilen hastalıklar veya sorunlar herzaman daha iyidir! Hem köpeğiniz için, ön tanı uygulanarak ileri de kötü olmasını engelleye bilirsiniz, hem de maliyeti en başından kolayca çözüme ulaştırmış olursunuz.

sorulab

Uzun yıllardır bilgisayarla uğraşsam da, makale yazmaya 2012 yılında kazandığım Üniversite ile başladım. Okul hayatım boyunca yazdığım makalelerin bir çok faydasını gördüğümde, bunu siz okurlarımla paylaşmak istedim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu