Kekik Suyunun Faydaları Ve Hazırlanışı

Verdiği hoş koku ve lezzetten faydalanmak için et ve sebze yemeklerinin vazgeçilmez baharatı olan kekik, sağlık için az bilinen birçok faydası ile bir baharattan çok daha fazlası. Birçok alternatif tedavi yönteminde tedavi edici doğal bir ürün olarak kendisinden ya da suyundan faydalanılan kekik, başta K vitamini olmak üzere, içeriğindeki lifler, magnezyum, kalsiyum ve demir gibi mineraller ile genel bir sağlık dostu.

 

Kekik Suyunun Faydaları

Ağız, ağız çevresi ve boğaz içerisindeki yapılar için özellikle enfeksiyon durumlarda kullanılabilen kekik suyu, içilmeyip sürülerek de kullanılabilir. Cilde dışarıdan uygulanan kekik suyu, sivilcelere iyi gelip, böcek ısırığı gibi durumların yol açtığı kaşıntıyı yok edip, mantar gibi hastalıkları da tedavi ederken, gargara ya da ağız çalkalama suyu olarak kullanıldığında ise diş ve ağız saplığını korumaya yardımcı olur.

Öksürük şikayeti olan ve bronşit gibi solunumsal rahatsızlıkları olanlar için de kekik suyu oldukça faydalıdır. Kuru öksürük için bazı firmalar resmi olarak kekik suyu kullandığını belirtmiştir.
Sindirim sistemini düzenlemek için kekik suyu kullanmak, bitkinin başta gelen faydalarından biridir. Hemoroid problemi yaşayanlarda kabızlığın önlenmesi için de kekik suyu önerilmektedir. Yüksek lif içeriği ile gaz sorununu da çözebilir.

 

 

Ağrılara Kekik Suyu

Kekik suyunu içmek regal dönemindeki kadınlar için doğal bir ağrı kesicidir. Kasılmaları kontrol eden kekik suyu, ayrıca ödemin atılmasına yardımcı olarak da kadınları rahatlatabilir.
Dışarıdan uygulanan kekik suyu ise yine ağrı kesici etkisini gösterir ve kekik suyuyla masaj yapmak romatizmal ağrılara alevlenme dönemlerinde iyi gelebilmektedir.

 

 Kekik Suyu Nasıl Yapılır

Önce bir cezveye bir  bardak su ve bir miktar kekik koyup 5 dakika kaynatıp sonra bardağımiza kekiğini süzerek dökün. İkinci yöntem ise bardağın içine bir miktar kekik koyup üzerine kaynamış su ilave ediniz ve üzerine birazda limon sıkıp da içebilirsiniz. Afiyet Olsun..

İlginizi Çekebilir  Çıban Nedir? Nasıl Oluşur? Tedavi Yöntemi Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu