Kedilerde Cilt Hastalıkları

Evlerin minik neşesi olarak gösterilen kediler, bağışıklık sistemi bakımından tahmin edildiği kadar güçlü ve dirayetli değildir. Sıklıkla görülen kaşıntı, yara ve döküntüler hem tüy dökülmelerine hem de ciddi anlamda rahatsızlıkların belirtisini gösterebilmektedir. Düzgün beslenemeyen ve bakılamayan kedilerde genellikle görülen çene aknesi, gerekli ilaç ve bakım önlemlerinin alınamaması durumunda hem sizler için hem de kediniz için büyük sağlık sorunlarının meydana gelmesine neden olacaktır. Kedilerde Cilt Hastalıkları sadece akne ile bitmemektedir.

2a 3

Bakımın önemini tekrar vurgulayarak kedilerde görülen bir diğer cilt rahatsızlığı ise enfeksiyonlara ile alakalı olan cilt yaralanmalarıdır. Kıl köklerinde meydana gelen bu enfeksiyonlar, antibiyotik desteği alınmadığı sürece yüksek tüy dökümlerinin meydana gelmesine neden olabilir. Kulaklarda görülen yaralanmalar genellikle mantarlardan kaynaklanabildiği için akıntı ve kızarıklık görmeniz durumunda veteriner desteği almanız gerektiğini bildirmek istiyoruz. Tüy dökülmelerinin sebebi sadece bu hastalıklar değildir. Kedilerde Cilt Hastalıkları konusunda en büyük düşmanların bit ve pireler olduğunu belirterek yetersiz beslenme ve bakım şartlarının uygun olmaması nedeni ile meydana geldiğini bilmeniz gerekir.

Kedilerin özellikle yüz kısmında bazı şişkinlikler, yumrular meydana gelebilmektedir. gerekli testleri yaptırmanız durumunda bu şişkinliklerin tümör belirtisi olabileceğini de bilmelisiniz. Minik dostlarımız için de geçerli olan erken tanı, kanserlerin tedavi edilmesinde büyük katkı sağlamaktadır. Bazı durumlarda ise kediler aşırı bakımdan dolayı da cilt rahatsızlıklarına maruz kalabilirler. Bunun için gerekli olan bakım önerilerini veteriner aracılığı ile edinmeniz oldukça önem arz etmektedir.

İlginizi Çekebilir  Kediniz daima Aç mı yoksa Tok mu ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu