Kediler Nasıl Beslenmeli? Sağlıklı Besleme Yolları

Maalesef,Kediler Nasıl Beslenmeli, ne kadar mama  yemesi gerektiğine dair basit bir cevap bulunmamaktadır. Bir kedinin yemesi gereken miktarı, boyutu, yaşı, metabolizma hızı, egzersiz miktarını ve hatta çevre sıcaklıklarını da içeren çeşitli faktörlere bağlıdır. Buna ek olarak, aynı miktarda farklı gıdalar çeşitli kalori ve besin içeriğine sahip olabilir, bu da bir boyuta uyan tüm yaklaşımın işe yaramayacağını gösterir. Ancak, bu, sahiplerin kedilerini ne kadar besleyeceklerini anlamalarına yardımcı olmak için herhangi bir bilgi sahibi olmadığı anlamına gelmez. Yazımızı okuduktan sonra Kediler Nasıl Beslenmeli, konusunda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin En ideal Öneriler

Kedinizi beslemek için aldığınız kedi maması etiketi üzerinde yer alan besleme kılavuzunu kullanın.Kuru bir yiyecek  üzerinde kullanım önerisi aşağıda yer almaktadır.

bir kedi ne kadar yemek yemeli
bir kedi ne kadar yemek yemeli

 

Yukarıda yer alan tablo, kedinizin ne kadar besin alması gerektiğine dair bir fikir verir. Ancak, belirli bir ağırlık aralığında farklı bireylerin ihtiyaçlarını karşılamak için aralıkların oldukça geniş olduğunu unutmayın. Ayrıca, listelenen tutarın “günlük” değil “yemek başına” olduğunu unutmayın. Müşterilerimin, aşırı beslenme şansını azaltmak için günün tam rasyonunu ölçüp, kapalı bir kutuya yerleştirmelerini öneriyorum. Bu şekilde, evdeki herkes çorbadan ziyade sadece bu kabın içinden yemek almayı bilmelidir.

 

Bir başlangıç noktası bulabilmek için çantanın arka tarafını kullandıktan sonra, kedinizin vücut durumunu , doğru miktarın ne olması gerektiği konusunda daraltacak şekilde değerlendirin . Kediniz zaten ideal ağırlıkta ise, önerilen aralığın ortasında kalan bir miktar sunun. Eğer biraz inceltilmişse, daha büyük rakamları kullanın ve eğer küçük bir “portney” ise, küçük rakamları kullanın.

İlginizi Çekebilir  Japon Balığı Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

2 Haftada Bir Kontrol Edin

kediye neler vermeliyiz
kediye neler yedirmeliyiz

Her iki haftada bir, kedinizin vücut durumunu tekrar gözden geçirin ve buna göre ne kadar yiyecek verdiğinizi ayarlayın. Kedinizin ideal vücut kondisyonunu muhafaza eden miktarı bulduktan sonra (yani, çok ince değil, çok yağlı değil), ne kadar tutmanız gerektiğini küçük ayarlamalar yapmak için vücut kondisyon skorlamasına ek olarak aylık kedinizin ağırlığını ölçerek de kullanabilirsiniz. Önemli olan kedinizin doğru beslenmesini sağlamak.

 

Nelere Dikkat Edilmeli

Elbette , neyi yemesi neyi yememesi gerektiği de oldukça önemlidir. Etikete bakarken, kedinizin şimdiki gıdasından ona kaliteli, doğal maddeler ve dengeli beslenme sağladığından emin olun. Örneğin “A” maması ile “B” maması arasın da mamaların etiketlerine göz attığınız dakedinizin mevcut gıda optimum beslenme sağlayacağını ve kediniz için yararlı olabileceğinizi düşünüyor sanız, aynı zamanda mamaları karşılaştırarak kediniz için uygun olup olmadığını da öğrenebilirsiniz.

 

Kilo Sorununa Dikkat

Kedinizin kilo alması veya kilo vermesi gerekiyorsa, veterinerinize danışın. Evcil hayvanınızın ağırlığının bir sonucu olarak ortaya çıkmış olabilecek veya herhangi bir sağlık problemini ortadan kaldırabilir ve kedinizin özel ihtiyaçlarına uygun bir plan hazırlayabilir.

 

kedinizi süt ile beslemeyin
kedinizi süt ile beslemeyin

Kedinizin sadece yeterli miktarda yiyecek almadığından değil, etten elde edilen gıdalardan yeterli miktarda besin aldıklarından emin olmanız gerekir. Kediler, sadece hayvan temelli protein bulunan bir amino asit olan Taurine’i gerektirirler. Ve ASPCA’ya göre süt ile kediler beslenmemelidir. Çünkü kedi, sütteki laktozu parçalayan enzimi üretmez ve kusmaya neden olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu