Kediler için tuvalet eğitimi ve kedi kumunun yerleştirilmesi

kedi kumu için, kullanıcağınız çöp kutusu
kedi kumu için, kullanıcağınız çöp kutusu

Kedi tuvaleti için çöp kutusunun görevi, evde bir kedinin olmasının en güzel kısmı mutluluk verici olmasıdır. Kedi sahiplerinin, kutuların yerleştirildiği yere, çöp kutusuna yerleştirildikleri kedi kumunu, ne sıklıkta temizlendiğini ve ayrıca yerleştirmiş olduğunuz kedi kumunu doldurmanız için, çöp kutusunu ne sıklıkla temizlediğiniz çok önemlidir. Hem kedinizin sağlığı konusun da olukça önemli, ek olarak da koku yapmasını önlemiş olursunuz.

Şimdi sizlere, kedi tuvalet eğitimi hakkında detaylı bir kaç bilgi verelim.

 

Nashville’de özel veteriner hekimliğe ekleme yapılan bir davranış uygulaması olan Cat Behavior Associates(kedi davranış iştirakı)’nın sahibi Pam Johnson-Bennett, “Bu eğitimleri biz insanlar karmaşık hale getirdiğimiz için çok karmaşık hale geldi” diyor. Johnson-Bennett sertifikalı bir kedi davranış danışmanı ve bu konuda sekiz kitap yazmıştır.

Çöp kutusu kurulum hataları yapılır çünkü insanlar kediyi rahat hissettiren şeylerden ziyade istediklerini düşünürler. Ancak kedilerin bir çöp kutusu kullanmaları hayatta kalma içgüdülerine dayanır. İdrar ve dışkılarını toprağın altına gömmek kedilerin doğasın da vardır, kediciklerin vahşi yırtıcıların onları fark etmemesin den emin olmak için annelerinden öğrendikleri bir şeydir. Johnson-Bennett, “Şımartılmış ev kedilerimizin bile bu içgüdüsü var” diye belirtiyor.

Kedinizin tuvalet eğitimi için,  ve tuvaletini doğru şekil de idrak ederek yapabilmesi için, çöp kutusunu nasıl doğru bir şekil de ayarlayabiliceğinizi sizlere anlatalım.

Litre Çöp Kutusu Eğitimi: Kurulum Hakkında Temel Bilgiler

kedi çöp kutusu
kedi çöp kutusu

Kediciğinizin tuvaletini yapacağı çöp kutusuna rahat olmasını sağlamanın ilk adımı doğru çöp kutusu seçmektir. Tuvaletini yapabilmesi için platsik çöp kutusu ve, yumuşak kumlu bir dokuya sahip olmalı, çünkü Johnson-Bennett kedilerin vahşi ortamda aradıklarını söylüyor. Kediler de kokuya karşı çok hassastır ve burunlarıyla ağır kokulu tuvalet yapılmış yerler olsa dahil bulabilirler. Güvenli olmak için, kokusuz veya az kokulu çöp kutusu tercih ederler, diyor. Çöp kutusu temiz tutulursa, kedinizin tuvaletini yapacağı kutusuna zaten parfüm sıkmanıza gerek kalmaz diyor.

Bir evin bir kedi başına bir çöp kutusu, ayrıca en az bir ek kutu olması gerektiğini söylüyor. Yani bir kediniz varsa en az iki çöp kutusuna ihtiyacınız vardır; Johnson-Bennett, yedi kedi için en az sekiz çöp kutusuna ihtiyacınız olduğunu açıklıyor. Birden fazla kedi evinde, çöp kutuları evin her yerine kolay erişilebilir yerlerde dağılmış olmalı ve gruplandırılmamalıdır, böylece tüm kediler çöp kutularını güvenlik hissi ile kullanabilirler.

Bir kedinin güvenlik ihtiyacını karşılamak, en yaygın çöp kutusu sorulardan birini giderir: Çöp kutusu kaplanmalı veya açığa çıkartmalımıyız ?

Johnson-Bennett, çöp kutusunu kullanırken kedilere karşı çok savunmasız oldukları için çöp kutularının ortaya çıkması gerektiğini söylüyor.(yani üzeri kapatılmamalı veya üzerini kapatıp sadece tuvalet yapabiliceği bir boşluk açılmamalı). Kapalı bir kutu insanlara estetik açıdan daha güzel geliyor ve kedi mahremiyetini vermiş gibi görünse de, aslında kedi nin tuzağa düştüğü ve bir avcıdan kaçamayacağı bir ortam yaratmış oluyorsunuz diyor. Yani kedinizin tuvaleti yapacağı çöp kutusunu hiç bir şekil de kapatmayın, kediniz bunu bir tehdit olarak algılar diyor.

İlginizi Çekebilir  Köpeklerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır

Kedi tuvalet eğitimi ni tamamlarken, bu arada çöp kutusunun temizliği konusuna da geçelim.

kedi tuvalet kutusu (çöp kutusu)
kedi tuvalet kutusu (çöp kutusu)
Çöp Kutusunu Temizlemeyi Kolaylaştırın

İnsanlar çöp kutusunun temiz tutulmasının önemini küçümserler. Aslında, insanların yaptığı bir numaralı çöp kutusu hatası, Johnson-Bennett’e göre kirli çöp kutusunu yeterince temizlemediğin den kaynaklanıyor.

Sorunun bir kısmı, temiz fikrimizin bir kedinin fikrinden farklı olmasıdır. Kedilerin çok hassas burnu var, bu nedenle koku, ister kirli bir çöp kutusu olsun ister kokulu çöp kutusu olsun, kolayca bir kedi kokusunu alabilir, diye açıklıyor Johnson-Bennett. Bir diğer konu, insanların çöp kutularını temizlemenin keyfini çıkarmaması -kötü kokulu, dağınık ve hiç eğlenceli olmaması. “Çöp kutusu herkesin kaçmaya çalıştığı bir şey” dedi.

Johnson-Bennett, çöp kutuları “günde en az iki kez temizlenmelidir” diyor. İdeal olarak, çöp kutusu biri dolaşırken ve kepçe ile alınacak bir şey olduğunu fark edince temizlenmelidir, diye ekliyor. Ayrıca, tüm çöp kutuları boşaltılmalı, sabun ve ılık su ile yıkanmalı, durulanmalı, kurutulmuş ve en az ayda iki kez temiz kum ile doldurulmalıdır.

Çöp Kutusunu Gizleme 

kedi tuvalet kutusu
kedi tuvalet kutusu

Johnson-Bennett’i bir sonraki soruna götürüyor. Çöp kutusu yanlış yerde olduğu için birçok kişi temizlik bölümünde ölçüm yapmaz. Çöp kutuları sık sık evin bodrum katlarında veya az kullanılan alanlarda görmezden gelinir. Gizli bir çöp kutusu, ortak bir alanda kurulandan daha zor temizlenebilir diyor.

Çöp kutusu yakındaki bir koridora yerleştirildiğinde, aile odasının köşesi veya bir yatak odası bile temiz tutmak için uzun bir yol kat edebilir. Yaşayan alanlara çöp kutusu koymak ideal görünmeyebilir, ancak mutsuz bir kedi için yaşam koşullarını bu sayede daha iyi bir hale getirebilirsiniz. Johnson-Bennett’in belirttiği gibi, “Yatak odamda halı üzerine yemek, mama, kekten daha çok çöp kutusu koymayı tercih ederim.”

 

Ayrıca çöp kutusu ile, kedinizin yemek ve su tabaklarını kesinlikle uzak farklı noktalara yerleştirin.

Kutuyu gürültülü fırınların ya da çamaşır makinelerinin yakınına koymamak iyi bir fikirdir, çünkü yüksek sesler veya tek titreşimler kedileri kutuyu kullanmayı engelleyebilir.

kedi çöp kutusu tuvalet için
kedi çöp kutusu tuvalet için

Çöp Kutu Eğitimi Hayır Hata Yapma, lütfen.

Sonunda, Johnson-Bennett kedi sahiplerini “kandırmayın” kutularını ve kısayolların kedi yuvaları için her zaman işe yaramayacağı konusunda uyarıyor. Johnson-Bennett, çöp kutusu temizliyicileri ve kendi kendini temizleyen çöp kutuları kediler için kapalı kalıyor ve kutuyu kullanmaktan vazgeçicekler diyor.

Kedileri kendi evinizin tuvaletini kullanmaya çalıştırmak, kötü tasarlanmış bir diğer düşüncedir. Bu kavram doğal değil ve kedilerin içgüdülerine aykırı, diyor Johnson-Bennett. Bir kedi yeni rutini öğrenip kabul etse bile, kedi bir gece boyunca veterinerlikte kalmalı veya yatılı kalmak zorunda bırakılmamalıdır. “Tuvalet bizim için, kediler değil” diyor.  Yani burada açıkca demek istediği şey şu oluyor arkadaşlar, kedi tuvalet eğitimi derken, kedilerin kendi doğasın da olan tuvaletini yapabiliceği bir platstik çöp kutusu ve içine koyucağınız kedi kumuna yapması gerektiğini söylüyor, ve ek olarak demek istediği bu kavram doğal değil ve kedilerin iç güdüsüne aykırı dediği konu ise, örneğin biz insanların gidip te kedilerin tuvaletini nasıl kullanamayacaksak, onlar da biz insanların tuvaletini kullanmamalı diyor. İçgüdüsel olarak doğru bi düşünce.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu