Kedi Beslenmesi: Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Hayvan sahiplenen kişiler, bazı durumlarda ne yapacaklarını şaşırdıklarında, beslenme ve bakım gibi konularda ilk bilgileri veterinerler aracılığı ile alabilecekleri gibi bizlerinde yer aldığı platformlar içerisinden rahatlıkla öğrenebilirler. Bu yazımızda kedi beslenmesinde dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi paylaşımında bulunarak birkaç püf nokta hakkında okuyucularımızı bilgilendireceğiz.

Öncelikle kedinizin ikinci sahibi iseniz alışkanlığa sahip mama türünü kullanmaya devam etmelisiniz. Önceden kullanılan mama türünü ve kalitesini beğenmiyor, üst düzey kaliteli bir mama ile değişim yapmak istiyorsanız biraz zamana ihtiyacınızın olduğunu söyleyebilirim. Eski mama ile beraber yeni mamanın kesi beslenmesine uygun bir hale gelmesinde bir hayli zaman alacağı için aceleci davranmamak gerekmektedir. Kedilerin gelişimi hızlı bir şekilde olacağı için en az günde 4 kere mama yemesi gerektiğini de bildirmek istiyoruz.

2 7 300x229

Piyasalar içerisinde paketlerle satılan mamalar, kedi beslenmesi için en ideal olan besin türlerini içerisinde rahatlıkla barındırmaktadır. Veteriner aracılığı ile kedinin ihtiyacı olan besinlerin belirlenmesi ile mama seçimi yapabilir ve kedinizin bu mamaya alışmasını sağlayabilirsiniz. Önceki yazılarımızda yeni mama ile kedi beslenmesi nasıl yapılır konusunda paylaşımlarda bulunmuştuk.  Kedi beslenmesi sırasında birçok kişi ilk tercihini süt ile yapmaktadır. Oldukça yanlış olan bu yöntem bazı kedi türlerin için ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilmektedir.

Kediniz bazen çim yemek isteyebilir. Bu durum oldukça normal olup kedinizin yutmuş olduklarını tüylerini çıkarmasını istemekten kaynaklanmaktadır. çim yiyerek kendini kusturan kediler, midelerinde yer alan sorunlara karşı bir önlem aldıklarını okuyucularımıza belirtmek istiyoruz.

İlginizi Çekebilir  Kuşlarda Cinsiyet Ayrımı Nasıl Tespit Edilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu