Gezilecek Yerler

Kaş ve Kalkan Ulaşım: Kaş’a Nasıl Gidilir?

Her bir köşesi Türkiye’nin farklı bir güzel, farklı bir büyülü, bambaşka heyecan ve hikayelerle doludur. Antalya’nın Kaş ilçesi de o güzelliklerden bir köşe olan güney sahillerinin incisidir. Kaş’ı gördüğünüzde aşık olacağınıza eminiz. Yurt içinde tatilini geçirmek isteyenlere fikir vermesi açısından detaylı olarak Kaş’ı size anlatmak istiyoruz. Antalya’nın Kaş, batı kesiminde bulunan, berrak mı berrak denizleri, deniz mağaraları, masalsı plajları ve civarında bulunan antik kentleri ile ünlü bir tatil merkezidir. Ayrıca sadece Yunan adası olan Meis’e 2 km uzaklıktadır. Adını coğrafi şekli itibariyle kaşa benzemesinden dolayı almaktadır. Hemen karşısında bulunan Meis ise göz anlamına gelmektedir.

Kaş ve Kalkan Ulaşım: Kaş’a Nasıl Gidilir?
Kaş ve Kalkan Ulaşım: Kaş’a Nasıl Gidilir?

Kaş ve Kalkan Ulaşım: Kaş’a Nasıl Gidilir?

Yurdumuzun birçok noktasından Kaş’a otobüs, uçak ile gidilebildiği gibi, özel otomobil, motosiklet hatta otostop ile bile ulaşılabilir. Otobüs ile Kaş’a yolculuk yapmanız mümkün olmakla birlikte yolda tatilinizin bir kısmını harcamak yerine uçaktan yana tercih yapabilirsiniz. İki seçenekle hava yolu ile ulaşabilirsiniz. İlk seçenek Muğla Dalaman Havalimanı üzerinden ikinci seçenek de Antalya Havalimanı üzerindendir. Eğer Antalya Havalimanı’nı tercih ederseniz bu sayede tatil planınıza Antalya’yı görmeyi de ekleyebilirsiniz. Antalya’ya ulaştıktan sonra havalimanı iç hatlar terminalinde yer alan 600 numaralı şehir otobüsü aracılığı ile yaklaşık 40 dakikada otogara ulaşabilirsiniz. Kaş’a otogarda her yarım saatte bir otobüs bulunmaktadır. Sahil yolundan otobüs Kaş’a yaklaşık 5 saatte ulaşıyor. Akdeniz’in maviliğini izleyerek bu süreyi geçirebileceğiniz gibi Kaş yolu üzerinde buluna Kumulca, Kemer, Finike gibi ilçelerini de izleyebilir ve bir sonraki tatil planınıza buraları eklemeyi düşünebilirsiniz.

Kaş ve Kalkan’da Konaklama

Turizmden Kaş ve Kalkan ekonomisini sağladığından dolayı birçok apart otel, pansiyon, hotel ve hostel vardır. pansiyonlar hem oldukça uygun hem de çok güzeldir. Pansiyonlarda bu nedenle konaklayabilirsiniz. Kahvaltı ve akşam yemeği seçenekleri dahil olanı otel ya da pansiyondan dışarı çıkmak istemiyorsanız tercih edebilirsiniz. Nerede kalacağım telaşını eğer yapmak istemiyorsanız önceden araştırma yapıp birçok uygun fiyatlı tesisten birine rezervasyon yaparak da gelebilirsiniz.

Kaş’ta Nerelere Gidilir? Kaş’ın En Güzel Plajları

Plajlar ile yaz tatili, deniz, kum ve güneş demek olduğuna göre başlayalım. Akdeniz’in ılık sularına Kaş’ta kendinizi bırakabileceğiniz birçok seçenek bulunmaktadır. Büyük Çakıl Plajı, Akçagerme Plajı, Küçük Çakıl Plajı bu seçeneklerin başında gelmektedir. Yürüyerek buralara ulaşabileceğiniz gibi şehir içi otobüslerle de ulaşabilirsiniz. Ruhu gezgin olanlar yürümeyi seçebilirler. Merkeze yaklaşık bir buçuk kilometre mesafede Büyük Çakıl Plajı çok büyük bir plaj değildir. Denizin bu kısmında edinilen bilgilere göre, denizin içerisinden kaynak suyu çıkıp denize karışıyormuş ve su o nedenle diğer plajlara göre daha serin olmakla birlikte suyun berraklığı da göz kamaştırıcıdır. Araçla, Kaş’tan Küçük Çakıl Plajı, yaklaşık 5 dakika mesafede ayrıca Kaş Limanı’na plaj oldukça yakın ve bu bölgede deniz suyu daha ılık diyebilirim. Temizliğine plajı görünce hayran kalacak ve adeta büyüleneceksiniz. Merkeze Akçagerme Plajı, biraz daha uzak ve genellikle ailelere yönelik bir plajdır. Akçagerme plajında şezlong ve şemsiyeler fiyat olarak da daha ucuzdur. Diğer plajlarda olduğu gibi su Akçagerme’de de çok berraktır.

Gezilecek yerler Kaş’ta anlatmakla bitmez. Sırada şimdi filmleri aratmayan mağaralar bulunmaktadır. Birçok deniz manzarası Kaş civarından mevcuttur. Teknelerle buralara ulaşım mümkündür. Her gün zaten yat turları düzenleniyor. Oldukça da tur fiyatları caziptir. En ünlü mağaralar; Mavi Mağara ve Güvercinlik Mağarası. İsimlerini her iki mağarada özelliklerinden almaktadır. Civarında sayısız güzellikte güvercinleri Güvercinlik Mağarası civarında görünce, kuş olup insanın uçası geliyor. Mavi mağara da göz kamaştırıcı mavi rengi ile görenleri kendisine hayran bırakıyor.

Kalkan

Buraya kadar gelip Kalkan’a gitmemek olur mu? Kaş’a Kalkan yaklaşık 25 km uzaklıkta, Yunanlı denizciler tarafından 200 yıl önce kurulmuş ve Likya uygarlığının izlerini taşıyan bir beldedir. Kalkan sınırları içerisinde bulunan Kaputaş Plaı ve Patara Plajı dünyaca ünlü plajlardan iki tanesidir. Beyaza boyanmış Kalkan evleri, yeşil ve doğanın uyumu ile adeta size huzur verecektir. Yat limanına Kalkan’da demirleyen yatlarla berrak sularında yol alıp denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

Kalkan Antik Kentleri

Likya uygarlığının izlerini taşıyan antik kentler, Kalkan’a gelip de hiç görülmeden gidilir mi? İnsanın hayatında; Xantos, Istlada, Apollonia, İsinda, Kyaenai antik kentleri bir defa da olsa, görmesi gereken antik şehirlerdir. Anlatmakla bitmeyecek her birinin efsanevi bir öyküsü vardır.

Kaş ve Kalkan’da Ne Yenilir?

Bu kadar gezmeden sonra karnınız acıkmıştır. Kaşta o halde ne yenilir? Ağırlıkta Kaş’ın deniz mahsulleri ve zeytinyağlıların yendiği, bir yemek kültürüne sahip olduğunu belirtebiliriz. gözünüze, limanın yakınlarından geçerken Sultan Garden adlı restoran ilişecek ve yerel tatları orada deneme fırsatı bulabilirsiniz. En sessiz ve huzurlu hayatınızda yemek yiyebileceğiniz restoranın burası olduğunu söyleyebiliriz. Şimdiye kadar tadacağınız en güzel balık yemeklerinden birinin burada yiyeceğiniz zeytinyağı ve dağ kekiği ile marine edilmiş mercan balığı birisi olacaktır. Yanı sıra zeytinyağlı karides güveci de mükemmeldir. Mutlaka Kaş’a gelirseniz Sultan Garden Restoran’da bir mola verin.

Köy kahvaltısını Kalkan’da yapabileceğiniz mükemmel yerler bulmak mümkündür. Vejetaryenlere de bu arada güzel bir haber verelim, buradaki sebze yemeklerine de bayılacaksınız.

Kaş ve Kalkan Gece Hayatı

Sabahın ilk ışıklarına kadar Kaş’ta gece hayatı devam ediyor. Özellikle rock barlarında, sabaha kadar gençler çılgınlar gibi şarkı söyleyerek dans etme fırsatı buluyor. Kaş ilçe merkezinde bulunan Mavi Bar ‘da bunlardan bir tanesidir. Her zaman genç kalanların ve gençlerin eğlenmek için tercih edebilecekleri en doğru mekanlardan biridir. kaş’ta tatil yaptıktan sonra mutsuz ayrılmak mümkün değildir.

Kaş’a göre Kalkan ise daha sakin bir yerdir. Tüm insanlara yediden yetmişe hatıra ve mutluluk katıyor.

sorulab

Uzun yıllardır bilgisayarla uğraşsam da, makale yazmaya 2012 yılında kazandığım Üniversite ile başladım. Okul hayatım boyunca yazdığım makalelerin bir çok faydasını gördüğümde, bunu siz okurlarımla paylaşmak istedim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu