Kaktüsün (Nopales) Faydaları Nelerdir?

Nopales, gelişmemiş dikenli armut kaktüsünün yumuşak pedlerinden yapılmış bir sebze şeklidir. Kullanışlı vejetatif pedler yeşil veya mor renktedir ve kabaca bir el boyutundadır.

Bu bitki yeşil fasulyeye veya yeşil bibere benzetilmektedir. Yumurta ve biftek kızartması ile birleşince muhteşem bir tadı olur. Meksika ve Orta Amerika mutfağında bu bitki çeşidi çok fazla kullanılır ve zaten bu mutfağa özgü bir bitkidir. Özellikle Meksika’da bu kaktüs türüne taze halde ulaşılabilir. Ancak konservesini veya turşu şeklinde ki halini bazı süper marketlerde bulabilirsiniz.

 

Nopales’in Besin Değeri

Nopales’in bu kadar sağlıklı ve besleyici bir bitki olmasının sebebi, esas olarak riboflavin, B6 vitamini, demir, lif, A vitamini, C vitamini, K vitamini, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve manganez içermesindendir. Aynı zamanda fitokimyasallar ve bazı polisakaritler gibi organik bileşiklerin önemli bir kaynağı olan Nopales kaktüs çeşidi sağlığın güçlenmesine önemli derecede katkıda bulunur.

 

Nopales’in Sağlık Faydaları

Sindirim: Nopales kaktüs formundadır, bu nedenle çok liflidir ve çok miktarda diyet lifi içerir. Diyet lifi, sindirim sürecinde esastır çünkü bağırsak hareketlerine sindirim sisteminin yumuşak kaslarını geçirmeyi kolaylaştıran bir yığın katar. Aynı zamanda bağırsak yol boyunca hareket ettirmek için peristaltik hareketi uyarır ve hem ishal hem de kabızlık semptomlarını azaltır. Üstelik vücudun aşırı miktarda lifi aktif olarak kullanması kolestrol miktarını azaltabilir, böylece kalp sağlığınızı da korur.

 

kaktusKilo Verdirir: Nopales’de kilo kaybına yardımcı olabilecek bir takım bileşenler vardır. Birincisi, lif vücudun tok hissetmesini sağlayabilir ve açlık hormonu olan grelinin salınmasını engeller, bu yüzden aşırı yeme isteği azalır. İkincisi, bu bitki doymuş yağ ve kolesterol bakımından çok düşük değer içerir, ancak metabolik potansiyel ile doludur. Bu nedenle vücut yağ yakma işleminde daha yüksek bir seviyede çalışır. B6 vitamini, tiamin ve riboflavin varlığı da metabolik fonksiyonu hızlandırır ve yağ yakmayı ve gıdayı kullanılabilir enerjiye dönüştürmeyi en üst düzeye çıkarır.

İlginizi Çekebilir  ARGAN YAĞININ FAYDALARI

 

Kanser Önleme:  Nopales’te bulunan fitokimyasallar, flavonoid bileşikler, vitamin C ve diğer antioksidanlar çeşitliliği, özellikle çeşitli kanserler söz konusu olduğunda tüm bağışıklık sistemi için son derece yararlı olmaktadır. Antioksidanlar, sağlıklı hücrelerin DNA’sını kanserli hücrelere dönüştürmeden önce vücutta serbest radikaller arayan ve onları yok eden faydalı bileşiklerdir. Serbest radikaller, vücutta biriken ve kanser dahil olmak üzere çeşitli sağlık problemlerine neden olabilen hücresel metabolizmanın tehlikeli yan ürünleridir. Vitamin A ve flavonoidlerin içerikleri cilt, akciğer ve ağız kanserine yakalanma oranını düşürür.

 

 

Metabolik Aktiviteyi Arttırır: Nopales’in sağlık açısından en önemli özelliklerinden biri de mineral ve vitamin içeriğidir. Nopales, hücresel metabolizmanın hayati bileşenleri olan tiamin, riboflavin, niasin ve B6 vitamini içerir ve vücutta ki enzim fonksiyonlarını düzenler. Organ sisteminiz ve hormonal dengeniz optimize edilirse, vücudunuz daha verimli çalışır. Kilo verme hızınız artacak, sağlıklı kas kazanımınız yükselecek, organların onarımı ve bakımı artacaktır. Genel olarak tüm vücuda olumlu bir etkisi olacaktır.

 

Nopales kaktüs türü ülkemizde pek duyulmamış durumdadır. Ancak yurt dışında bir çok yemeğin içeriğinde kullanılmaktadır. Bu faydalı bitkinin sadece sağlık açısından yararı bulunmuyor, aynı zamanda tadı da güzel bir bitki çeşididir. Ülkemizde bu bitkiyi her süper markette bulamayabilirsiniz fakat gurme marketlerinde bulabileceğinizi tahmin ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu