İshal Nedir? İshal Yapan Yiyecekler

İshal nasıl geçer sorusunun cevabını vermeden önce, ishal rahatsızlığı neden meydana gelir sorusunun cevabını verelim. İshal rahatsızlığı genellikle bir enfeksiyondan meydana gelir. Bu durum yetişkin kişilerde 1 – 3 gün arasında, bebek ve çocuklarda ise bu süre biraz daha uzayarak  5 – 7 gün arasında görülür. Eğer ishal durumu enfeksiyondan kaynaklanmıyorsa rahatsızlık süreci daha da uzayabilir.Ancak bu sancılı dönemi kolay atlatmanız için bazı önlemler alabilirsiniz. Eğer ki ishal rahatsızlığı uzun zamandır devam ediyorsa vakit kaybetmeden uzman bir doktora görünmeniz tavsiye edilir. Bebek ve çocuklarda bu durum farklı olup  geçmesini beklemeden bir doktora gitmek gerekir.

 

İshal Nasıl Engellenir?

İshal rahatsızlığına yakalanan bir kişinin vücudu oldukça sıvı kaybeder. Bu durumu önlemek için birden olmamak kaydıyla gün içerisinde bol bol ve sık sık sıvı tüketilmesi gerekmektedir. Sıvı kaybını önlemek için su içmek tek başına yeterli olmamaktadır. Suyun yanında  tuz ve şeker içeren sıvıları da tüketmelisiniz. Tuzlu içecekler vücuttaki sıvı kaybını yavaşlatır, şeker ise vücuttaki tuzu emmesini sağlar. Bunların yanı sıra meyve suyu, enerji içecekleri yada çorba gibi sıvıları da tüketebilirsiniz. Vücudun yeteri derecede sıvı aldığını anlamak için, idrarınız sarıdan daha açık hatta herhangi bir renkte olmayabilir.

 

İshal Durumundayken Tüketilmemesi Gerekenler

İshal rahatsızlığı olan bir kişinin tüketmemesi gereken yiyeceklerin başında akollü içecekler, süt ve süt ürünleri yer almaktadır. Bu tarz içecekler rahatsızlığın dahada ilerlemesine sebep olduğu bilinmektedir. Kısacası büyük küçük demeden ishal rahatsızlığına yakalandığımızda, bol bol su tüketip, yenilmesi sakıncalı yiyecek içeceklerden uzak durmak gerekir. Rahatsızlığın uzaması durumunda ise vakit kaybetmeden bir doktora gidilmesi gerekmektedir

 

Bebeklerde İshal Yapan Besinler

Yeni doğan bebekler anne sütüyle beslenir, annenin yedikleri olduğu gibi süt aracılığıyla bebeğe geçer. Annenin özellikle ilk 6 ay boyunca yediklerine dikkat etmesi gerekir. bebeklerin altı nasil temizlenir

  • Salatalığın fazla tüketilmesi bebeklerde hem kabızlık hemde ishale yol açar.
  • Fındık,fıstık gibi çerezler içerdikleri yağ vb maddelerden kaynaklı kabızlığa yol açar.
  • Fazla tüketilen kavunlar bebeklerde ishale neden olur.
  • Muz, elma ve asit içeren meyveler bebeklerde kabızlığa yol açar,
  • İshal olan bebekler için annenin sürekli su tüketmesi gerekmektedir. Bebeğiniz özellikle yaz aylarında fazla sıvı kaybeder, ishalin başlamasıyla bu sıvı kaybı daha fazla olmaktadır.
İlginizi Çekebilir  Bebek Kakası Size Neyi Anlatıyor!

Bebeğinizin sancı çekmesini istemiyorsanız bu besinlerden uzak durmalısınız. Cips gibi abur cuburlar bebeklerinize zarar vermektedir. Bebeğinizin rahat bir uyku geçirmesi ve tüm gün huzurlu olmasını sağlamak sizlerin ellerinde.

Başa dön tuşu