iPhone 6S mi yoksa iPhone 6 mı? – iPhone 6S ve iPhone 6 karşılaştırma

iPhone 6 ve 6S’i karşılaştırıp aradaki özellik ve fiyat farklarını detaylıca açıklamamız siz değerli ziyaretçilerimize faydalı olacaktır. iPhone 6 sahibi olanlar 6S’e geçmeli yada mevcut cihazını kullanmaya devam etmeli mi gibi soruların yanıtlarını bulmaya çalışacağız. Ben de hali hazırda iPhone 6 modelini kullanan biri olarak 6S’e geçmeli miyim, açıkçası henüz karar vermiş değilim. Bu yüzden bu yazıya ayrı bir önem veriyorum. iPhone 6S modeli fiyat ve özellik olarak elbette iPhone 6’ya göre bir kaç gömlek daha üstün. Cihazda tasarım olarak çok değişiklik yapılmasa da donanım bakımından daha fazla güçlendirilmiş. İsterseniz şimdi yeni modeli yakından tanıyalım.

 

iphone6S iphone6 karsilastirma

 

 

Tasarım

iPhone 6 ve 6S arasında gözle görülür tasarımsal bir fark yok. Yani iki cihaz da yan yana koyulduğunda her hangi bir fark göze yansımıyor. iPhone 6S’de cihazın arka tarafında sadece “S” logosu bulunuyor. Bu detayın haricinde teorik anlamda çok az farklılıklar var. 6S modeli 6’ya göre sadece 1 milimetre daha geniş ve biraz daha kalın. iPhone 6 modeli 6.9 mm kalın iken iPhone 6S modeli 7.1 mm kalınlığa sahip. Aynı zamanda iPhone 6 129 gram ağırlındayken iPhone 6S 143 gram ağırlığında. Bunların dışında iPhone 6S’e Rose Altın rengi denilen yeni bir renk seçeneği getirilmiş.

 

 

 

Ekran

Elbette iPhone 6S’de ekran daha hassas bir hale getirilmiş. 326 ppi değeri yani piksel yoğunluğu her ikisinde de aynı. Ekran kısmındaki en önemli değişiklik ise 6S modelinde ilk kez kullanılan 3D Touch. Bunlar dışında her iki modelin ekranı aynı.

 

Donanım

iPhone 6 ve 6 plus modellerinde A8 çip kullanılmışken iPhone 6S ve 6S plus modellerinde A9 çip kullanılmış. A8 çip 1.4 GHz hızında çalışırken A9 çip ise 1.84 GHz hızında çalışıyor. Bu da iPhone 6S’in daha hızlı olduğunun kanıtıdır. A8 çip 4 çekirdekli grafik işlemciye sahipken A9 çip 6 çekirdekli grafik işlemciye sahiptir. Bu da iPhone 6S’in oyun performansının daha iyi olduğunu anlamına gelmektedir. Aynı zamanda iPhone 6’da 1 GB’lık ram kullanılmışken iPhone 6S’de 2 GB ram kullanılmış. Ram kapasitesinin artırılması da internet tarayıcısı ile gezinirken sayfaların daha çabuk yüklenmesini sağlıyor. Oyun oynarken yada oynadıktan sonra iPhone 6, 6S’e göre daha çok ısınıyor. Bu ısınma farkı donanımsal özelliklerden kaynaklanıyor ama aradaki fark büyütülecek kadar da değil.

İlginizi Çekebilir  Altın Nedir? Özellikleri, Kullanım Alanları ve Çıkarıldığı Yerler

 

 

 

Kamera

İki model arasında kamera konusunda önemli değişiklikler yapılmış. iPhone 6’da 8 megapiksel arka kamera ve 1.3 megapiksel ön kamera kullanılmışken iPhone 6S’de 12 megapiksel arka kamera ve 5 megapiksel ön kamera kullanılmıştır. Ayrıca 6S modeline 4K video çekme özelliği eklenmiş. Fotoğraf çekerken 8 megapiksel ve 12 megapiksel kamera farkını görmek pek mümkün değil. Burada altını çizmek istediğim bir ayrıntı var, eğer 4K video çekimini sıklıkla yapacaksanız 16 GB size yetmeyecektir. Çünkü 1 dakikalık 4K video çekimi yaptığınızda 384 MB alanınız dolmaktadır. Aslına bakarsanız kameradaki en büyük yenilik ön kameranın 1.3’den 5 megapiksele çıkarılması. Özellikle selfie yapmayı sevenler için ideal bir çözünürlük.

 

 

 

3D Touch

Bu özellik ilk kez iPhone 6S modelleri ile birlikte geliyor. Daha önceki iPhone modellerinde yoktu. Bu açıdan iPhone 6S’in en büyük yeniliği 3D Touch ekran denebilir. Bu özellik ekrana dokunma şiddetini ölçen yeni bir teknoloji. Özelliği destekleyen uygulamalara şiddetli bastığınızda kısayollar açılıyor. Maillerde işlem kolaylığı sağlıyor. Şu an bu teknolojiyi kullanan uygulama sayısı düşük ama ilerleyen zamanlarda özellikle oyunlarda kullanımın artacağı kanaatindeyim. Bana kalırsa çok büyük bir buluş değil, açıkçası ben çok kullanışlı da bulmuyorum.

 

 

 

Batarya

iPhone 6S modelinde bataryada biraz küçülme söz konusu. 1810 mAh’dan 1715 mAh’a düşürülmüş. 250 saat bekleme süresi 240 saate düşmüş. Aslında fark edilir bir küçülme. Çok büyük farklılık elbette yok ama %100’lük bir batarya boşalmasında %2 veya %3 gibi bir fark olacağını da unutmamamız gerekiyor.

 

 

 

iPhone 6’dan iPhone 6S’e geçilir mi?

Şu an iPhone 6 kullanan biri olarak açıkçası iPhone 6S’e geçmem. Aradaki farklar kısa dönemde bana cazip gelmiyor. Bu biraz da kişiyle alakalı. iPhone 5S kullananlar nasıl iPhone 6’ya geçmeyip 6S’e geçtilerse ben de iPhone 6’dan sanırım çıkarsa iPhone 7’ye yada 7S’e geçerim diye düşünüyorum. Hani “S” modellerinden sonra aradan çok zaman geçmeden bir üst modelde kasa değişiyor. Bu da önemli bir nokta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu