Interval Training ve Ağırlık Çalışmasıyla sağlam bir vücut!

436

Interval Training ve Ağırlık Çalışmasıyla sağlam bir !

Interval training ve ağırlık çalışmasıyla daha kuvvetli ve daha dayanıklı bir vücuda sahip olmak istemez misiniz? Interval training kavramını ilk kez duymuş biriyseniz, size Türkçe’de aralıklı antrenman gibi bir anlama geldiğini söyleyebiliriz. High-intensity interval training (HIIT) dediğimiz ise yüksek şiddetli aralıklı antrenman anlamına geliyor. Bu antrenman türünde, kısa bir süre boyunca vücudunuza üst seviyede yükleniyorsunuz, sonra dinleniyorsunuz. Bunun tekrarı tam olarak HIIT oluyor.

 

Dayanıklık antrenmanı yapmak güç arttırıcı antrenmanların yapılmasına engel niteliği taşıyabilir, çünkü dayanıklılık antrenmanı farklı biyokimyasal yolların önünü açarak hem gücün artmasına hemde dayanıklılığın artmasına yol açar. HIIT son derece etkili bir antrenmandır, güç kazanmaya da yardımcı olabilir.

 

Britanya’daki Loughborough Üniversitesi’nde Jamie Pugh önderliğinde yapılan araştırmalar göstermiştir ki, HIIT ile dayanıklılık egzersizleri bir araya geldiğinde, mTOR sinyal yolağı aktif hale gelir ve myostatin proteininin etkisi bastırır. (Myostatin, kasların büyümesini engelleyen bir protein.) HIIT ile ağırlık çalışmasının tek bir çalışmada birleşmesi, aynı anda hem güçlü hem de dayanıklı bir vücut yapmak için oldukça etkili bir yoldur.

Interval Training İçin Neler Yapabiliriz?

Seçilecek yöntem elbette size kalmış, koşu,yürüyüş,  bisiklet, eliptik makineler, yüzmenin yanı sıra dilerseniz tırmanmayı da seçebilirsiniz.intervaltraining
 
Interval antrenman yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Düzenli olarak 5-6 dakika ısınma
Maksimum şiddette: 1dk boyunca yapabildiğimizin en hızlısı
Orta düzeyde: 2dk boyunca orta şiddette devam
Bir set toplam 3dakika sürer.
Her zaman 5dakika soğuma

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.