İmplant Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

İnsanların doğdukları andan itibaren temel fizyolojik ihtiyacı yemek yemektir. Bu ihtiyacın bir sonucu olarak da diş temizliği önem kazanmaktadır. Bununla birlikte dişlerin düzenli olarak temizlenmesi diş sağlığı açısından büyük önem arz eder. Doktorun önerdiği şekilde düzenli bir biçimde temizlenen dişler sizlerin sağlığı açısından da çok önemlidir. Bakımlı görünmek istiyorsak önce ağız ve diş sağlığına dikkat etmeliyiz. Bir bireyde ilk bakışta dikkat çeken özellik dişlerinin ne kadar beyaz ve dişlerinin ne kadar sağlıklı oluşudur.

Ağız ve diş sağlığı bakımında yapılan bazı hatalar kötü sonuçlara da neden olabilir. Bunlar dişlerin artık çürümeye başlaması ve bu çürümenin sebep olduğu diş kayıpları gibi kötü sonuçlardır. Bu gibi durumlara tabi ki çare var. Bu çare ise implant yöntemiyle yeni dişlere sahip olmaktır. Böylelikle kendinize implant çeşitlerinden uygun olanı uygulatarak hem kendiniz aynaya baktığınızda hem de çevrenizdekiler size baktığında dişlerinizdeki eksiklikleri görmeyeceksiniz. O eski kötü görünümünüzden kurtulup yeni ve güzel bir görünüme sahip olacaksınız.

İmplant Ne Demektir?

İmplant diğer bir adıyla diş ekme anlamına gelmektedir. Çeşitli nedenlerle kaybettiğimiz dişlerinizin yerini alacak olan bu implant doğal dişe en yakın olarak uygulanan yöntemdir. Diğer yöntemlere nazaran daha sağlıklı ve uzun ömürlüdür. Böylelikle sizler implant yöntemiyle yaptırdığınız dişlerinizle doğal bir görünüme de sahip olmuş olursunuz. İmplant yöntemiyle yapılan diş, diğer yöntemlerle yapılan dişlere göre daha kullanışlıdır ki konuşmada ve çiğnemede kolaylık sağlar. İmplant yöntemi uygulamasında implant diş çene kemiğine yerleştirilir. Çene kemiğine yerleştirilen implant eksik olan dişlerin tekrardan fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlar. Aslında implant uygun malzemelerden yapılan bir yapay diş köküdür. Son zamanlarda en çok tercih edilen yöntem de implant yöntemidir.

implant

İmplant Çeşitleri Nelerdir?

İmplant yönteminin günümüzde artmasıyla beraber birçok implant çeşitleri de üretilmiştir. En çok tercih edilen implant tipi ise vida şekilli olanlarıdır. Bu çeşitlilik sizlerin neyi tercih edeceğiniz konusunda sizleri şaşırtsa da burada önemli olan ağız yapınızdır. Sizler ağız yapınıza uygun bir biçimde implant tipi seçmelisiniz. Bu ağız yapınıza uygunluk ise doktorlarınızın, sizlerin ağız röntgenini çekmesiyle veya çene yapınızla belli olur. Doktorunuz sizde gerekli muayeneyi yaptıktan sonra size hangi çeşidi seçebileceğinizi gösterir.

Türkiye’de İmplant Diş Tedavisi

İlginizi Çekebilir  Endodonti Nedir?

İmplant işlemi ülkemizde dünya standartlarına uygun bir şekilde yapılmaktadır. Yeni çıkan tıbbi cihazlar kliniklerde yer almaktadır. Ayrıca implantoloji alanında kendini geliştirmiş ve geliştiren birçok hekim vardır. İmplant işlemi herkese uygulanabilecek bir diş tedavi yöntemidir. Ancak yine de çocuklarda ve ağız yapısı yeni yerleşmiş gençlerde pek tercih edilmemektedir. Ağrı seviyesi düşük olan bu operasyonun riski bir diş çekim operasyonu ile aynıdır. Bu işlemi yaptırırken hastalar ağız ve diş hijyenlerine dikkat etmelidirler.

Sonuç itibari ile implant kalitesi veya markası bişey değiştirmemektedir. Önemli olan implantı yapan doktorun bilgisi ve hastanın çene yapısının kalitesidir. Bu nedenle de çene yapısına bakmak için 3 boyutlu tomografi çekilir. Gerekli görüldüğünde birden fazla diş için de çene yapısı uygunsa uygulanabilir.

Dünya üzerinde birçok kişiye uygulanan implant çeşitleri düzenli bakım yapıldığında uzun süre kullanılabilecektir. Sizde ağız ve diş sağlığınızı önemseyin ve eksik dişlerinizi implant ile tamamlayın. Tamamen çenenin doğal yapısını koruyan bu sistem doğal dişlere en yakın şekilde uygulanmaktadır. Kısa sürede daha sağlıklı bir ağız yapısına sahip olmak istiyorsanız sizde eksik dişlerinizin tedavisine bir an önce başlayın. İhmal sonucu kaybettiğiniz dişlerinizin yerine implant tedavisi ile gelecek olan dişlerini ihmal etmeyin. Öncekinden çok daha kötü sonuçlarla karşı karşıya gelebilirsiniz.

Başa dön tuşu