Ihlamur Çayının Faydaları

Ihlamur Çayının Faydaları

Ihlamur, halk arasında yüzyıllardır çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Avrupa’dan dünyaya ve ülkemize yayılmıştır. Ihlamur, Tilia olarak tanınan ıhlamur ağacından toplanarak hazırlanır. Ihlamurdan yapılan çay, gergin sinirleri yatıştırmak ve rahatlatmak için kullanılır. Ihlamur ağacının sağlığa faydalı ve bazı hastalıkları tedavi etmek için kullanılan kısmı sarı ve beyaz renklerde olan çiçek ve yapraklarıdır. Bu çiçekler bahar aylarında açar. Bahar aylarında açan çiçekler toplanarak kurutulur. Bu ağacın çiçekleri orta çağdan beri terletmek ve ateş düşürmek amacıyla kullanılmaktadır. Çok eski zamanlardan beri öksürük ve boğaz ağrılarına karşı, karaciğer ve safra hastalıklarına karşı, idrar söktürücü, gaz giderici, mideyi sakinleştirici ve migren ağrılarına karşı kullanıldığı bilinmektedir.

Ihlamur Çayının Hazırlanışı

Özellikle yemeklerden sonra çay ve kahve yerine ıhlamur tüketilmesi, hem sindirim sistemini rahatlatır, hem de manevi olarak bir rahatlama sağlar. Ihlamur bitkisinden çay hazırlarken kişi başına bir tepeleme çay kaşığı ıhlamur kullanılabilir. Ihlamuru suyun içinde kaynatmak yerine, kaynatılmış suyu öncesinde ıhlamur koyduğunuz demliğe boşaltıp, kapağını kapatarak demlenmesini bekleyin. Yaklaşık olarak 10 dakika sonra ıhlamur çayı demlenmiş olacaktır.

Ihlamurun Sağlığa Faydaları

Ihlamur çayı, pek çok ülkede olduğu gibi, ülkemizde de soğuk algınlığı nedeniyle yükselen ateşi düşürmek için kullanılmaktadır. Sıcak olarak tüketilen ıhlamur çayı, öksürük ve boğaz ağrısına iyi gelir.  Ihlamur çayı, yüksek tansiyon hastaları ve kalp çarpıntısı yaşayanlar için de önerilmektedir. Ihlamurun içine sıkılacak limon suyu ile tüketilmesi ise bağışıklık sistemini güçlendirir.

İlginizi Çekebilir  Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu