Geleceğin Gözde Meslekleri Nelerdir?

Geleceğin Gözde Meslekleri

Değişen yaşam koşulları, gelişmekte olan bilim, teknoloji ve birçok unsur değişik meslek gruplarının ortaya çıkmasına olanak sağlıyor ve zaman ilerledikçe de çok farklı meslek grupları ile karşı karşıya kalacağımızdan hiç şüpheniz olmasın. Farklı meslek gruplarının ortaya çıkmasının yanı sıra her mesleğin önemi de günden güne farklılık göstermektedir. Geleceğin meslekleri diye tabir edilen bir anlamda öngörülen alanlarda günden güne artmaktadır. 2015 yılında yükselen bazı meslek sektörlerini şöyle sıralayabiliriz:

Genetik, Bilişim, Mobil Teknolojiler, E-ticaret Yazılım ve Girişimciliği… Bunların yanı sıra birçok sektör ve meslek grupları da sıralayabiliriz. Hep birlikte bazı meslek gruplarına göz gezdirelim.

Sosyal Medya Uzmanı: İnternet teknolojisinin gelişimi ve yaygınlaşması ile birlikte günümüzde çok fazla aranan bir meslek grubu olarak ortaya çıkmaktadır. Sosyal Medya Uzmanı sosyal ağlar üzerinden bizle ulaştırılan haberlerin daha anlaşılır ve internet ortamına uygun olmasını sağlayan ve ileride daha farklı alanlar ve projelerde görev alacak kişiler olarak tanımlayabiliriz.

Yazılım Uzmanı: Özel sektörde ve kamuda da çalışma şansı olan bu kişiler telekomünikasyon vb sektörler başta olmak üzere birçok alanda kullanılan bilgisayar sistemlerinin yazılımını oluşturup sisteme entegre ederler.

İOS Yazılım Uzmanı: Mobil teknolojinin gelişimi ve mobil telefonlardaki özelliklerinin gelişmesiyle birlikte mobil sektörü çok iyi bir pazar haline gelmiştir. Günümüzde neredeyse her alanda çeşitli mobil uygulamalarını görebilmekteyiz. Bu nedenle de geleceğin meslekleri arasında sayabiliriz.

Ara Yüz Geliştirme Uzmanı: Genel olarak Bilgisayar Bilimleri, İletişim Tasarımı veya bununla ilgili bölümlerden mezun olan kişiler olarak adlandırılabilir. Bunun yanı sıra birçok grafik programlarını kullanabilen, tasarım yeteneği ve görsel gücü oldukça yüksek gibi özellikler ve daha fazlasına sahip olan kişileri birçok firma ve şirket aramaktadır.

Elektronik Haberleşme Mühendisi: İletişim sistemlerinin ve elektronik aletlerin tasarımı, üretimi gibi alanlarda çalışırlar. Bu kişiler birçok şirkette, radyo ve televizyon yayını ile internet hizmeti ile alakalı kurum ve kuruluşlarda, mühendislik kuruluşlarında vb. alanlarda iş bulma olanağına sahiptirler.

İlginizi Çekebilir  Canlıların Sınıflandırılması

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Uzmanı: Her alanda ve her sektörle ilgili birçok web site günümüzde ortaya çıkmaktadır. Herkes kendi web sitesinin arama motorlarında en üst seviyelere gelmesini ve bu anlamda daha iyi kazanımlar ve kazançlar elde etmek istemek kim istemez ki? Bu safhada SEO uzmanları devreye girmektedir. SEO uzmanları sahip olduğunuz web sitenizin hangi kelimelerde ilk sıraya gelmek istediğinize göre, sitenizi baştan aşağıya tekrar inşa eden uzmanlardır. Günümüzde kendini SEO uzmanı diye adlandıran halbuki tam anlamıyla SEO uzmanı olmayan dolandırıcı diye tabir edebileceğimiz insanlar vardır o yüzden dikkatli olmakta da fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu