Evde Kedi Beslemek Zararlı Mıdır?

Kedi beslemek konusunda düşünceleri olan fakat bu durumun herhangi bir zarara neden olabileceği ile ilgili düşüncelere kapılan kişiler için hazırladığımız bu yazıda evde kedi beslemek zararlı mıdır? konusu ile ilgili bilgilendirmeler yazımızın devamında yer alacaktır.

Kediler, ev içerisinde özgür olarak dolaştıkları takdirde bazı hijyenik konular üzerinden zararlı davranışlarda bulunabiliyorlar. Bu tür tüylü hayvanlar, sıklıkla tüy ve kıl dökümleri yaşamaları nedeni ile ev içerisinde uygun olmayacak durumlara ortam hazırlayabiliyorlar. Birçok kişi, kedi beslemek için önce uygun zemin oluştuarak tuvalet kumu, oyun alanı gibi farklı bölümler oluşturarak hijyen konusunu minimuma indirgemektedir. Daha çok vakit geçirmek ve evdeki yalnızlığa çözüm oluşturabilmek amacı ile edinilen bu dostların bakımları ve ev içerisinde sebep oldukları döküntüler belirli aralıklarla temizlenmediği taktirde ölümcül sağlık sorunlarının baş göstermesine neden olabilmektedir.

Bir diğer zarar unsuru ise, kediler oynamayı, sahipleri ile vakit geçirmeyi oldukça severler. Ev içerisinde bulunan eşyalar, bazı durumlarda kedinizin kurbanı olabilir ve istenmeyen kazaların meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu durumun da önüne geçebilmek adına kedinizin tırnak bakımını düzenli olarak yaptığınız taktirde hiçbir sıkıntıya maruz kalmadan sevimli dostlarınız ile vakit geçirebilirsiniz.

Bakımları düzenli aralıklarla yapılan, beslenmesi mama ile yapılan, tüy, kıl kontrolleri yapılarak ev içerisindeki temizliğe önlemini alan kişiler için kediler oldukça zararsız bir hayvan türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle kedi sahiplenilmeden önce haklarında uzunca bilgiler edinmenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

İlginizi Çekebilir  Köpekler İçin Tahıl Esaslı ve Et Tabanlı Besinler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu