Ekran Kartı Nasıl Takılır, Nasıl Temizlenir?

Masaüstü bilgisayar kullanıcıları için ekran kartı nasıl takılır sorusu önemli bir soru olarak öne çıkıyor. Ekran kartı değişimi ya da tamiri için yapılacak olan müdahaleler oldukça kolaydır. Basit adımlar ile birlikte bilgisayarınızda bulunan ekran kartını değiştirebilir ya da temizlemek için çıkarabilirsiniz.

Ekran Kartı Neden Önemli?

Ekran kartı kullanımı grafik açıdan daha iyi sonuçlar almak için önemlidir. Ekran kartı olmayan bilgisayarlar da bulunmalarına karşılık bu türden bilgisayarlarda grafik temelli işlemler yapılmamaktadır. Ekran kartı başta oyunlar olmak üzere videoların yüksek kalitede izlenmesi, çeşitli grafik programlarının çalıştırılması ve son olarak kripto para madenciliği için önemlidir.

Ekran kartı özelliklerinin yüksek olması kullanıcının daha iyi bir bilgisayar deneyimi yaşamasını da sağlar. Bu yüzden ekran kartı kullanımı bilgisayarların asli donanımları olarak kabul edilmektedir. Özellikle toplama bilgisayar alıyorsanız ekran kartının takılması için püf noktalara dikkat etmeniz gerekir.

Ekran Kartı Nasıl Takılır?

Ekran kartı takmak oldukça kolay bir işlemdir ancak takma ve sökme işlemleri sırasında kartın ya da ana kartın zarar görmemesi için özenli davranmak gerekmektedir. Günümüzdeki ekran kartlarının sağ ve sol kısımlarında klipsler bulunur. Bu klipsleri öncelikle açın ve ana kartta yer alan ekran kartı yuvasına tam olarak yerleştirin. Bu aşamayı doğru yaparsanız “klik” diye bir ses çıkacak ve klipsler de otomatik olarak kapanacaktır. Eğer ekran kartı yamuk duruyorsa ya da klipsler kapanmamışsa bu durumda ekran kartını tam olarak doğru yerleştirememişsiniz demektir.

Yuvaya kartı yerleştirdikten sonra gerekli olan kablo bağlantılarını da yapmalısınız. Kablonun takılması CPU’ya dönüktür ve güç kaynağından gelen yuvaya ekran kartı kablosunu takabilirsiniz. Bazı ekran kartları doğrudan gücünü ana karttan alır

generic levitra

, bu durumda da kabloyu ana karta takmanız gerekir.

Ekran Kartı Temizliği Nasıl Yapılır?

Ekran kartı temizliği yapmak zamanla performans kayıplarının önüne geçilmesi için yapılmalıdır. Ekran kartı soğutma için geniş fanların olduğu bir parça olduğundan zamanla bu fan içine toz dolarak soğutmanın rahat olmasının önüne geçer. Bu yüzden ekran kartınızı yuvadan çıkararak diş fırçası ile fan kısmını temizleyip daha sonra elektrikli süpürge ile kalan toz ve kirleri çekebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Askercell Nedir? Nasıl Alınır? Paket Ücreti Nedir?

hh

Ekran kartı temizliğini yapmak için öncelikle belirli noktaları göz önünde tutmanız gerekiyor. Bilgisayar kasasında soğutma sağlanması amacıyla çalışmakta olan soğutucu fanlar cihazın içindeki parçaların ısınmasını önlemek üzere işlev görmektedir. Ancak fanların çalışması gözle görünmeyen toz parçacıklarını da kasanın içine çeker. Zamanla ekran kartı başta olmak üzere donanımların üzerinde toz birikir. Bu durumun önüne geçmek için bilgisayar kasasının önündeki ızgaralara ince kadın çorabı takabilirsiniz. Böylece toz parçacıkları kasanın içine geçmeyecek ama hava sirkülasyonu da sağlanacaktır.

Adım adım ekran kartı temizliği yapmak için şu adımları takip edebilirsiniz;

  • Eğer bilgisayardan çok fazla anlamıyorsanız kasayı açtıktan sonra parçalara dokunmayın. Özellikle anakart üzerinde yer alan yongalar ve çipler dikkat çekici olabilir. Fakat bu yongalar çok hassas yapıdadır ve parmağınız ile dokunurken yongaları kırabilirsiniz. Bu durum ise ciddi sorun yaratacaktır.
  • Elektrik fişini çektikten sonra ve kasayı da tam açtıktan sonra elinize yumurta sürme fırçası alın. Sonrasında ise ekran kartı üzerinde yer alan fanların tozunu yavaş şekilde temizleyin. Bu yöntemi sadece ekran kartı için değil aynı şekilde işlemci üzerinde bulunan fanı temizlemek için de yapabilirsiniz. Çok az olacak şekilde tozların hareketlenmesi için üfleme de yapabilirsiniz. Üfleme özellikle dipte kalan tozların açığa çıkması için yararlı olacaktır.
  • Saç kurutma makinesini ekran kartına tutmak tozların iç kısımlardan tamamen çıkması için yardımcı olacaktır. Tozlar havalandıktan sonra fırça ile onları yerinden alabilirsiniz. Eğer tozlar tam anlamıyla çıkmıyorsa diş fırçası daha sert olacağından bu fırça ile tozların üzerinden geçebilirsiniz.
  • Ekran kartı fanının ortasında dönmekte olan noktaya küçük bir damla ile yağ damlatın. Bu özellikle uzun zamandır bakımı yapılmayan ekran kartı için rahatlatıcı bir hamle olacaktır. Çünkü bu sayede fan daha rahat şekilde çalışacaktır.

Son olarak tozların iyice gittiğinden emin olduktan sonra temizliği bitirebilirsiniz. Masaüstü bilgisayarları temizlemek kasanın kolay açılması yüzünden daha rahattır. Eğer laptop temizliği yapmak istiyorsanız arka kasasını açmanın cihazınızın garantisini sona erdirebileceğini unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu