Egzersiz yapmanın doğruları?

468

Egzersizin hep yanlışlarından söz ettik ancak doğrularından söz etmeyi başaramadık. Kilo vermek isteyen her bireyin ilk olarak tercih ettiği diyet ve akabinde spor anlayışıdır. Halbuki, bu yaklaşım ne kadar doğrudur? Yani, egzersizi sadece kilo vermek temasıyla yapmanın sağlığımıza faydası var mıdır?

Bu tarz sorular her geçen gün bilmecesini korusa da egzersizin düzenli yapılanın vücuda son derece faydası olduğunu söylemek mümkündür. Dünya Sağlık Örgütü gibi uzmanların birlikteliğinden oluşan kuruluşlar bile günde yürünmesi gereken mesafeyi yaklaşık olarak 7-10 km arasında uygun görmüştür. Her yere araçla giden, aksi bir durum olmadığı takdirde evde oturarak hayatını geçirenlerin ihmal ettiği başlıkların başında yer alan bu yaklaşım ne yazık ki sağlığınızı olumsuz etkiliyor.

Egzersizin kilo vermeye etkisi şüphesiz yadsınamaz ancak egzersizi, bir kilo verme aracı olarak yorumlamak da bir hayli sakıncalıdır. Egzersiz her şeyden önce süreklilik arz eder. “Birkaç gün egzersiz yapayım, kilo verince dinlenirim” mentalitesine yakın veya aynı temelli yaklaşımların son derece sakıncalı olduğunu açıkça belirtmek isterim. Bünyeniz, zihniniz egzersizin günlük yaşamınızın bir rutini olduğuna alışıyor ve siz birden hiçbir sebep yok iken egzersizle aranızdaki bağı kesiyorsunuz. Bunun vücudunuz tarafından olumlu yorumlanacağını düşünüyor musunuz? Bizce, cevap hayır!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.