Ebabil Kuşu ve Bilinmeyen Özellikleri Nelerdir?

Bir çok canlıya nazaran daha uzun yaşadıkları ve bir çok farklı özelliklerinin olmasından ötürü bilimsel araştırmalara konu olmuş ilginç bir canlıdır. Hayatı boyunca yere sadece üremek için inen Ebabil kuşları, halk arasında baharın habercisi olarak bilinir Ebabil kuşları.

 

1246 ebabil kusuEbabil kuşları gökyüzünde siyah gözükseler de gerçek renkleri kahverengidir. Kanatlarının yapısı kısa ve çatallı bir kuyruk yapısıyla bumeranga benzeyen kanatlara sahiptirler.  Kırlangıçlarla karıştırılan ebabil kuşları uçuş şekilleri ve boy olarak kırlangıçlardan faklıdırlar. Çok hareketli olan Ebabil kuşları çatıların uç kısımlarında yaşarlar, uçarken kanatlarını asla kapatmayan bu canlılar bir çok kuştan daha hızlı hareket ederler. Beslenirken çok nakir gözüken Ebabil kuşları yem olmamak için çok hızlı hareket etmek zorundadır.

 

Ebabil kuşlarını görebilmek için en uygun zaman yaz aylarıdır. Yaz aylarında yüksekten uçarken çok daha küçük gözükürler. Ortalama ömürlerinin 20-25 olarak yapılan bilimsel araştırmalarda görülmüştür. Normal zamanlarda çok nadir gözüken Ebabil kuşları en çok yuvalarında görüntülenir. Yuvaları çok rahat bulunabilir. Akşam saatlerinde ses çıkararak ötmeye başlayan Ebabil kuşları bu saatlerde daha net gözükürler.

Peki Ebabil Kuşları Nasıl Uçarlar?

Yerde pek görüntülenmeyen bu kuşlar, uyku ihtiyaçlarını da gökyüzünde tedarik ederler. Yani uyku halinde bile yere inmezler.  Şehirleşen yerlerde görülme olasılıkları daha yüksektir, çatılarda, kuytu köşelerde yuva yaptıklarından ötürü evlerin olduğu yerlerde daha çok bulunurlar. Doğada bu canlıları görmek çok zordur, özellikleri yuvalarını bulmak daha zordur. Gördüğünüzü sandığınız kuşlar aslında kırlangıçlardır.

 

Hayatını gökyüzünde geçiren Ebabil kuşları yaşamlarının uzun olması ve farklı bir çok özelliğinin olmasından dolayı hep araştırma konusu olmuştur. Yavrularına düşkün olan bu kuşlar, sürekli yavrularını beslemezler, daha erken beslemeyi kesen Ebabil kuşları yavrularını daha özgür bırakırlar ve daha erken doğal hayata atılmalarını sağlarlar. Bu özelliğiylede diğer canlılardan ayrılırlar. 1246 ebabil kusu resim

İlginizi Çekebilir  Muhabbet Kuşunuza iyi bakmanın yolları

 

 

 

 

Hızı ve ömrünü uçarak geçirmesi ile gerçekten ilginç bir canlı olarak görülmektedir. Yavrularına olan ilgisi de diğer kuşlara göre çok daha farklıdır. Beslenme ihtiyaçlarında yavrular anne desteğini çok fazla almaz ve bir süre sonra yavrular serbest bırakılır ancak bu süre diğer türlere göre çok çok kısa bir süredir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu