Desibel Nedir Ve Nasıl Ölçülür

Ses yüksekliğinin seviyesini ölçmede kullanılan ve aslında iki fiziksel değerin oranlarının karşılaştırmasına dayandırılan bir ölçü biri olarak desibel, sesin yanı sıra, voltaj, elektromanyetik dalga, yoğunluk gibi değerlerde de ölçülebilir.

Desibel Nedir

Desibel kısaca dB şeklinde gösterilmektedir. Belli bir referans alınan güce oranlanan ve genelde sesi ölçmede kullanılan logaritmik ve boyutu olmayan bir birimdir.

1 bel 10 desibele eşittir. Bu birim adını, anlaşılacağı üzere Alexander Graham Bell’den almıştır. Desibelin ne olduğunun tanımlanması 20. yüzyılda ABD’de Bell şirketi tarafından telefonların güç ölçümleri üzerine yapılan deneyler sırasında gerçekleşmiştir. Bu sayede desibel, kontrol teorisi, elektronik, akustik gibi başka alanlarda da kullanılabilir.

Desibel aslında iki değerin karşılaştırmasıdır. Bu nedenle ölçülen güçler değişik olsa da desibelin sayısı aynıdır.

Desibelin ölçülmesi

Desibelin bulunması için araştırma önerisi telefonun yaygınlaştırılmaya çalışıldığı ve büyük ilgi gördüğü dönemlere denk gelmektedir. Bu nedenle Graham Bell’in telefonu icat etmesinden iki sene sonra W.H.Pierce tarafından fikir ortaya atıldı.

 

Farklı kıtalar ya da ülkelerde farklı telefon birimleri olmasından dolayı kesin bir birime anlaşılamasa da İtalya’da 1927’de iki birim üzerinde uzlaşıldı. Birinci birimde e doğal logaritmanın tabanı kabul edildi ve doğal logaritma kullanıldığı için bulucusunun onuruna neper ismi kullanıldı. İkinci birimde is ondalık logaritma kullanıldı ve buna Bell denmesine karar verilerek desibel kelimesi ortaya çıkmış oldu.

İlginizi Çekebilir  Baş Dönmesi Nedir, Sebepleri Nelerdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu