Sağlık

Dekstrometorfan karışımlı şuruplar toplatılıyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) resmi sitesinde yer alan habere göre ‘dekstrometorfan’ içeren öksürük şuruplarının kullanımına bağlı olabilecek ölümler ve çok ciddi yan etkiler görülmüştür.

Sağlık Bakanlığı ise olayla ilgili gerekli mercilere acil kodla yazılar gönderdi ve olayın ciddiye alınması konusunda ciddi bir adım attı. Bu merciler arasında Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Türk Eczacılar Birliği, İlaç Endüstri İşverenler Sendikası, Türkiye İlaç Sanayicileri Derneği, ve ilgili ilaç firmaları yer almaktadır. Umarım olayın ne kadar ciddi olduğunun farkındasınızdır. Bu bilgilendirme mesajında ölümlere ve bütün bu kaosa sebep olan şeyin  ’Levometorfan ile kontamine dekstrometorfan’ içeren öksürük şurupları olduğu belirtildi.

Risk grubundaki öksürük şuruplarındaki bu etken maddelerin Hindistan’dan ithal edildiği ve ülkemizde bu etken maddelerin şuruplarda kullanılmadığı da söylenenler arasında.

Şimdi size bu etken maddeyi içeren şurupların bir listesini yazmak istiyorum. Ben evimde 2 adet bu isimde şurup buldum ve hemen imha ettim, ama bu demek değil ki sizde aynısını yapmak zorundasınız. Karar sizin, doktorunuza danışmadan hiç bir eylemde bulunmayın. Bu yazdıklarımın çoğu bir iddiadan öteye gitmeyebilir ama sizde biliyorsunuz ki Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı ciddiye alınması gereken iki kurum. İşte o liste;

 

ACTIDEM (Şurup)

BENAFED (Şurup)

BENICAL (Şurup)

BENICAL COLD (Lak Tablet)

BRONKAR-A (Şurup)

DEFEKS (Şurup)

DEKSAN (Şurup)

DORFAN (Şurup)

METORFAN (Draje)

RHINOTUSSAL Mikropellet Kapsül

RHINOTUSSAL Süspansiyon

TRİATÜS (Şurup)

TYLOL Cold (Şurup)

VICKS Medinait (Şurup)

VICKS Vapodry (Şurup)

sorulab

Uzun yıllardır bilgisayarla uğraşsam da, makale yazmaya 2012 yılında kazandığım Üniversite ile başladım. Okul hayatım boyunca yazdığım makalelerin bir çok faydasını gördüğümde, bunu siz okurlarımla paylaşmak istedim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu