Çizik ahşap mobilyaları tamir etmenin yolları nelerdir?

Evdeki mobilyalar zamanla çizilir. Çizilen mobilyalar ahşap malzeme ile üretilmiş bir kutu, sandalye ya da masa olabilir. Çizikler bazen hafif oluyor ama bazen de çok derin oluşabiliyor. Bu çizikleri kendi imkanlarımız ile evde otururken gidermememizin bazı yolları var. Bu kolay ev yapımı çözümlerle ahşap mobilyalarımızda zamanla oluşan ve göze kötü görünen çizikleri yok edebiliriz. Hatta mutfak raflarımızda duran malzemeleri kullanarak…

 

Gaz yağı ile temizleme

Bir parça pamuğu gaz yağına batırıp çizilen mobilya ya da eşyayı çiziğin yönünde silmeye başlayın. Daha sonra farklı bir bezle aynı noktayı kurulayın. Çiziklerin kaybolduğunu göreceksiniz. Tabi ki bu hafif çizikler için uygulanmalı.

 

Mum ile temizleme

Mumu yaktıktan sonra derin çiziklerin üzerine gelecek şekilde damlatın. Daha sonra elinizle mum damlaları tam kurumadan çiziklerin üzerine doğru yayın. Yayma işlemi bittikten sonra damlaların oluşturduğu tabakanın kuruduğunu göreceksiniz. Kuruyan bu tabakayı eski ya da kullanmadığınız bir kartla sıyırın. Daha sonra yukarıda yazdığım gibi pamuğu gaz yağına batırıp derin çiziğin üstünü silin ve diğer bezle kurulayın.

 

Sirke ve zeytinyağı ile temizleme

Herkesin mutfağında yer alan ucuz maliyetli bu yöntemle ahşaplarımızda bulunan o kötü çizikleri giderebiliriz. Çeyrek bardak beyaz sirke ile yarım bardak zeytinyağını bir kasenin içine koyun. Bez ya da pamuğu bu karışıma batırıp çiziklerin üstüne yayarak sürün. Karışım bitine kadar ya da mobilyanın tüm yüzeyi silinene kadar bu işlemi yapmaya devam edin. Ahşabın karışımı emmesi için en az 1 saat bekledikten sonra yüzeyde kalan yağ fazlalıklarını bez ile kurulayın. Sirke koku yapar derseniz de, karışıma kokulu yağlardan ilave edebilirsiniz. Bu yöntem üzerinde kaplama ya da cila bulunmayan ahşap malzemelerde en etkili sonucu verir. Diğer mobilyalarda da etkili olabilir ama cila ahşabın karışımı emmesine izin vermez.

İlginizi Çekebilir  Göç Nedir? Nedenleri, Çeşitleri ve Sonuçları Nelerdir?

 

Eğer ahşabınız çok koyu renkte ise;

Yukarıdaki karışımda beyaz sirke kullanımına dikkat çekmiştik ama ahşap çok koyu renkte ise elma sirkesini tercih edebilirsiniz. Elma sirkesi, zeytinyağı ve biraz da öğütülmüş kahve karışımı ile koyu renkli ahşap mobilyalarınıza rötuş yapabilirsiniz.

 

Ahşap mobilya çizikleri kesin gider mi?

Bu konuda %100 sonuç alınamayabilir. Yukarıdaki yöntemlerden sonra ahşap kuruduğunda çizikler yine ortaya çıktı diyenler de var çok miktarda kayboldu diyenler de. Rötuş kalemleri kullananlar da mevcut. Hatta bu kalemleri mobilyanızın rengine göre seçebiliyorsunuz.

 

Öneri

Yukarıda değinilen çözüm yöntemlerini ahşap mobilyalarınızı işleme tabi tutmadan yani tamirciye götürmeden uygulamanızı tavsiye ederim. Bu yöntemler hem işlem kolaylığı hem de ekonomik anlamda kolaylık sağlayabilir. Zaten ortada kimyasal karışımlar olmadığı için ahşabın zarar görme ihtimali düşük. Çok hassas ahşap mobilyalar için ise profesyonel bir tamirciden destek alınmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu