Çipli Kimlik Karti Nasil Alinir?

463

2 ocak 2017 tarihinden itibaren çipli kartları için başvurular alınmaya başlandı. Yeni çipli kimliklerde bir çok özellik yer almıyor. Eski kimlik kartları üzerinde yer alan nüfusa kayıtlı olduğu il/ilçe, aile sıra no, cilt no gibi bir çok yazı yer almıyor. Avrupa standartlarına göre düzenlenen çipli kimlik kartları belli başlı bilgileri üzerinde barındırıyor, geriye kalan tüm bilgiler çip içinde saklanmaktadır. Ayrıca bir adet şifreyle teslim edilmektedir. İçinde barındıran bilgilerden ötürü şifrenizi bilmeniz ve tahmin edilemeyecek şekilde belirlemeniz gerekir.

 

Peki yeni ?

başvurusu çağrı merkezi hattı üzerinden randevu alınarak veya randevusuz olarak nüfus genel müdürlüklerinde yapılmaktadır.

Çipli Kimlik Kartı Başvuru Sırasında istenen belgeler nelerdir?

İlk defa kimlik kartı başvurusu yapılıyorsa. Nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, ehliyet, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi (resimli) ile ve son altı ay içerisinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf ile yapılır. Önceden çıkardığınız kimliğinizi değiştirmek için, 1 adet biyometrik fotoğraf ve eski kiliğinizi götürmeniz yeterli olacaktır. Evlilik gibi durumlarda her ihtimale karşı evlilik cüzdanı götürülmesi tavsiye edilir.

Yeni Kimlik kartı bedeli ne kadardır?

Doğum veya değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL, kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 32 TL başvuru sırasında tahsil edilmektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.