Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

517

Çikolatayı sevmeyen çocuk hatta yetişkin yoktur. Çikolatayı sadece alerjisi olanlar sevmez demekte yanlıştır. Alerjisi olanlarda çikolatayı çok sevseler de, yedikten sonra ortaya çıkan acı yemeyi engelleyecek düzeydedir. Çikolatanın fazla tüketilmesi vücut için zararlı olduğu gibi az tüketilmesi yada hiç tüketilmemesi de zararlıdır. Her güzelliğin birde acı yanı vardır derler, çikolata bu kadat güzel ve lezzetli olmasına rağmen acı yanı çikolata lekesinin zor çıkmasıdır. Beyaz ürünlerin korkulu rüyası olan çikolata ele bulaştığında da rahatsızlık hissi uyandırır.

Çikolata lekesini çıkarmak sanıldığı kadar kolay olmasa da bilinen pratik yollarla kolaylıkla çıkmaktadır. Çikolata imalatında içine katılan bazı maddelerden ötürü zor çıkan bir lekeye sahiptir.

Her eşyanın farklı bir yıkanma özelliği olduğundan, aynı yöntem hepsi için kullanılamaz. Yapacağınız en ufak bir hata lekeden daha fazla sorunla karşılaşmanıza yol açabilir. Aldığınız eşyaların bazılarında kullanma kılavuzu yer alır. Bu kılavuzlarda bulaşan lekeler için kullanılması gereken yöntemlerden bahsedilmiştir. Eğer sizinde eliniz de böyle bir kitapçık var ise göz atmadan lekeleri çıkarmamanızı öneririz.

Çikolata lekesine ıslak halde müdahale etmeyiniz. Yapacağınız müdahaleler lekenin daha fazla yayılmasına yol açabilir. Çikolata lekesinin kurumasını bekleyin. Kuruyan çikolata lekesini yavaşça kumaştan ayırmaya çalışın daha sonra kumaşınızı ters çevirip lekenin arka tarafından su tutun. Bu yolla lekenin daha fazla yayılmasını önlerken, fazla kalan artıkları da su yoluyla atmış olursunuz. Islattığınız bölgeye sıvı deterjan dökün 10 dakika kadar kurumasını bekleyin. Bekledikten sonra yumuşak bir bezle lekeyi silin ve tekrar durulama işlemini yapın. Unutmayın her kumaşın yıkanması ve kullanılan deterjanı farklıdır.

Koltuklarda Çikolata Lekesi

Koltuklarınız da, kanepeleriniz de kumaşları ters çevirme imkanınız yoksa, lekenin kurumasını bekleyin. Ardından ıslak bir bezi lekenin üzerine 10 dakika kadar bırakın.. Islanan bölgede leke ıslak kumaşa geçer, daha sonra deterjan yardımıyla kalan lekeyi çıkarmaya çalışabilirsiniz. Unutmayın fazla bastırmanız yada lekeyi çıkarmak için set cisimler kullanmanız kumaşlarınıza zarar verir ve ömürlerini siz fark etmeden kısaltır.

Dondurma lekesini de çikolata lekesi gibi kolayca çıkarabilirsiniz. Islakken müdahale etmeyin. Lekenin tamamen kurumasını bekleyin. Leke kurumasını beklerken dökülen kısmın altına ıslak bir kumaş bırakabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.