Burun Tıkanıklığı Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Burun tıkanıklığı, genellikle burun pasajlarının tıkalı hissetmesine neden olan ve kişiye nefes alamama hissi veren bir durumdur. Bu duruma genellikle alerjik reaksiyonlar veya tahriş neden olur. Durum genellikle küçük olsa da bazı durumlarda daha ciddi olabilir ve nefes alamamaya neden olabilir. Ayrıca sinüs enfeksiyonu gibi daha ciddi bir durumu da gösterebilir.

Burun Tıkanıklığının Belirtileri Nelerdir?

Burunda ve göz çevresinde burun tıkanıklığı veya tıkanıklık hissedilebilir. Kişi kuru gözler veya burnunda yapışkan bir his hissedebilir. En sık görülen semptomlardan biri, kişinin nefes almayı bıraktığı ve burunlarından yeterince hava alamıyormuş gibi görünmesidir. Diğer semptomlar boğaz ağrısı ve öksürük içerebilir.

Burun Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?

Burun tıkanıklığının birçok farklı nedeni vardır. En yaygın neden soğuk algınlığı ve alerjidir. Ayrıca sinüzit, rinit, krup, larenjit veya bronşit gibi enfeksiyonlardan da kaynaklanabilir. Alerjiye bağlı burun tıkanıklığı en çok ilkbahar ve yaz aylarında polen veya çimen alerjilerinden kaynaklanır.

Ayrıca, sıcak havalarda meydana gelme eğiliminde olan toz, kepek veya evcil hayvan alerjilerinden de kaynaklanabilir. Alerjiye bağlı olmayan diğer burun tıkanıklığı kaynakları, ikinci el sigara dumanını veya yangınlar gibi diğer duman maruziyet biçimlerini içerebilir. Burun tıkanıklığının başka nedenleri de vardır.

burun tıkanıklığı
burun tıkanıklığı

Burun Tıkanıklığı için Tedaviler Nelerdir?

Burun tıkanıklığı için en yaygın tedavi, durumun semptomlarını hafifletmek için ilaç tedavisidir. Sinüsleri açmak ve mukusu kurutmak için antihistaminikler ve dekonjestanlar kullanılabilir. Burun spreyleri daha ciddi burun tıkanıklığı vakalarında da kullanılabilir. Başka bir seçenek, insanların burunlarını temizlemek, nemlendirmek ve soğuk algınlığı veya alerjisi olduğunda kurumaya meyilli olan buruna nem eklemek için kullandıkları tuzlu su damlalarıdır.

Burun Tıkanıklığının Prognozu Nedir?

Burun tıkanıklığının prognozu iyidir, ancak bazı durumlarda oldukça rahatsız edici ve baş etmesi zor olabilir. Duruma alerji neden olduğunda, semptomlar mevsime bağlı olarak gelip gidebilir. Semptomların ne kadar sürdüğünü etkileyebilecek başka faktörler de vardır. Bu faktörlerden biri, bir kişinin tipik olarak maruz kaldığı şeye alerjisi olup olmadığını içerir.

Durum, çoğu insan için etkili bir tedavi görevi gören burun spreyleri ile çoğu zaman başladığı kadar çabuk düzelebilir. Diğer faktörlerin, özellikle sinüzit veya enfeksiyon gibi burun tıkanıklığına neden olabileceğini hatırlamak da önemlidir. Sinüs enfeksiyonunun semptomları bazen burun tıkanıklığı ile karıştırılabilir.

Neden Kulak Burun Boğaza Görünmelisiniz?

Burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve sık boğaz temizleme gibi semptomlarla sonuçlanan soğuk algınlığı veya benzeri bir tıbbi durumu olan hastalar için KBB daha iyi bir seçenek olabilir. Bu rahatsızlıklara sahip hastalar için KBB uzmanı rahatsızlığı en aza indirmek ve nefesinizi kolaylaştırmak için profesyonel teknikler kullanacaktır.

Çocuğunuzun alerjisi olabileceğinden şüpheleniyorsanız, bir alerji uzmanına danışmanız en iyisidir. Bir alerji uzmanı, çocuğunuzun burun tıkanıklığının nedenini belirlemeye yardımcı olabilecek testler yapacaktır. Burun tıkanıklığı daha ciddi bir durumun işareti de olabilir. Bu nedenle, burun tıkanıklığı tedavisine başvurmadan veya reçetesiz ilaç almadan önce semptomlarınızın başka, daha ciddi bir tıbbi sorundan kaynaklanmadığından emin olmak için genel doktorunuza danışmanız daha iyidir.

İlginizi Çekebilir  İşitme Kaybı Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Burun Tıkanıklığını Nasıl Önleyebilirsiniz?

Havadaki tahriş edici maddelere veya alerjilere maruz kaldığınız yerlerden kaçınarak burun tıkanıklığını önleyebilirsiniz. Polen alerjiniz varsa, ilkbahar ve yaz aylarında çimenli alanlardan uzak durmak akıllıca olacaktır. Ayrıca, alerjiniz varsa, çimenli alanlarda burnunuzu bir eşarp veya maske ile kapatmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca ne ve ne kadar sabun ve şampuan kullandığınıza da dikkat etmelisiniz.

Cildiniz için deterjan yerine nemlendirici içeren yumuşak sabunlar kullanın. Burun tıkanıklığı önlemenin en iyi yolu tozlara maruz kalmaktan kaçınmak veya bunu azaltmaktır. Mobilya ve perdeler gibi ev eşyalarından gelen toz, alerjik rinite (insanlar toza alerjik reaksiyon gösterdiğinde), astıma (insanlar toza alerjisi olduğunda) ve diğer rahatsızlıklara katkıda bulunan toz akarları üretebilir.

Ayrıca gerektiğinde alerjen kontrol elektrikli süpürge kullanarak, içinde herhangi bir kimyasal madde kullanmadan evi temiz tutun. Evinizi veya ofisinizi temizledikten sonra ellerinizi ılık su ve sabunla yıkayarak uygun temizlik prosedürlerine uyun.

burun tıkanıklığı
burun tıkanıklığı

Toz Akarları Nelerdir?

Toz akarları, halılarda, döşemeli mobilyalarda, şiltelerde ve yatak takımlarında yaşayan bir böcek grubudur. Özellikle sıcaklık ve nemin yüksek olduğu bölgelerde yaygındır. Toz akarları, ahşap zeminlerde ve duvarlarda, halı kaplı merdivenlerde, yataklarda, yatak çarşaflarında ve insanların yüzleri oturdukları veya yattıkları malzemenin yüzeyine yakın uzun süre geçirdikleri diğer çalışma alanlarında da bulunabilir.

Bu toz akarlarının yaşam koşullarını iyileştirmek ve alerjik rinit semptomlarını azaltmak için alerjen arayan bir elektrikli süpürge kullanın. Bu makineler, halı ve yüzeylerden toz akarlarını temizlemek için özel olarak yapılmıştır. Evinizdeki toz akarlarını gidererek (tek kullanımlık pedler kullanarak) çalışırlar, böylece hava kalitesi artar.

Toz Akarları Hangi Bölümlerde Yaşar?

Toz akarları, yatağınızın, halılarınızın ve mobilyalarınızın kıvrımlarında yaşar. Nemin yüksek olduğu yerlerde hızla çoğalarak ev ortamında alerjik rinite neden olurlar. Daha az alerjik rinit semptomlarına sahip olmak için, temas halinde toz akarlarını öldüren su bazlı bir solüsyonla halıları ve şilteleri düzenli olarak yıkamak için alerjen kontrollü bir elektrikli süpürge kullanabilirsiniz. Elektrikli süpürge kullanmak, cam yüzeyleri ve perdeler ve pencere pervazları gibi diğer tüm partikül madde kaynaklarını temizlemek için de yararlıdır.

Toz akarları, halılarda ve döşemeli mobilyalarda yaşayan küçük yaratıklardır. Ölü deri hücreleri üzerinde yaşarlar ve diğer ölü derilerden ve ayrıca alerjiye neden olan maddelerden beslenirler. Toz akarları, diğer tıbbi durumların yanı sıra alerjik rinit, astım ve egzama semptomlarına neden olabilir veya bunlara katkıda bulunabilir.

Toz akarlarına karşı alerjik reaksiyonu azaltmak için, halılarınızı temas halinde öldüren su bazlı bir solüsyonla düzenli olarak yıkayın. Ayrıca yılda en az bir kez yatağınızı değiştirmelisiniz. Yatak kirlendiğinde, toz akarlarını ve bakterileri temizlemek için sabunlu bir solüsyonla yıkamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu