Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

Çoğu kişinin yaşamı boyunca sıklıkla karşılaştığı rahatsızlıklardan biri olan boğaz ağrıları genellikle enfeksiyon kaynaklı meydana gelmektedir. Tedavisi ihmal edilen boğaz ağrıları sağlık açısından ciddi sorunlara  yol açmaktadır. Her boğaz ağrısı boğazda oluşan enfeksiyonlardan kaynaklanmadığı gibi üst solunum yollarından kaynaklanan akıntılar, akciğerden kaynaklı sağlık sorunları boğazda tahrişe yol açarak ağrılara sebep vermektedir.

Boğaz Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır

Boğaz ağrısı tedavisine başlamadan önce, boğaz ağrısına neden olan unsurları bulmak gerekir. Mikroplar kendi içlerinde gruplara ayrılır. Bunlar bakteriler ve virüsler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.Bu iki mikrobun tedavi yöntemleri birbirinden oldukça farklıdır. Virüsler genellikle hiç bir tedavi yöntemi uygulanmadan bir süre sonra kendi kendine yok olurlar. Bakterilere ile antibiyotik kullanımını gerektiren tedavi yöntemleri mevcuttur. Boğaz bölgesini rahatlatmak için ilk etapta antibiyotik ilaçlar yerine, basit tedavi yöntemi olan pastil, gargara kullanımı ve bol bol sıvı tüketilmesi önerilmektedir. Eğer ki boğaz ağrısı günlük yaşantımızı etkileyecek şekilde olmaya başlar ise vakit kaybetmeden uzman doktora başvurup gerekli tedaviye başlanmalıdır.

Boğaz Ağrısını İyileştirmek İçin Evde Neler Yapılmalıdır

– Boğazı ağrıyan kişi öncelikle bol bol sıvı tüketmesi gerekir. Suyun sıcaklığı ile içilen sıvının sıcaklığının aynı olması gerekmektedir.
– Bulunduğu ortamda sigara içilmemelidir. En azından rahatsızlığı boyunca sigara içmemelidir. Çünkü boğaz ağrısı için bol bol temiz hava gerekmektedir.
– Bulunduğu ortamın temiz olması gerekmektedir. Toz bulunan ortamlar hastalığa direk etki etmektedir.
– Kumaş malzemelerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Eğer imkan varsa bunları uygun deterjanlar ile makinede yıkanması gerekmektedir.
-Yemek yerken kolay tüketilebilen gıdalar tüketilmesi gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse makarna, püre, bulgur gibi gıdalar.
– Gargara pastil ve spreyler kullanılabilir. Ancak bunları kullanırken mutlaka doktorunuzun bilgisi olması gerekmektedir.
– Uyuduğumuz odanın ortamı kuru bir hava olmamasına dikkat etmeliyiz. Bu sorunu çözmek içinse, buhar makinesi edinilebilir yada ısınma durumuna göre kalorifer peteğine ıslak bir bez yada havlu, sobanın üzerine ise içi su dolu güğüm yada tencere konulabilir.
– Doğal yöntem olarak ta bitki çaylarını kullanabiliriz. Örnek vermek gerekirse zencefil, nane ve adaçayı olabilir. Unutmamalısınız ki bu doğal yöntemler sadece boğazı yumuşatır ve yaklaşık 1 yada 2 saat etkisi olur.

İlginizi Çekebilir  Ağız Yarasına Ne İyi Gelir
Başa dön tuşu