Böbrek Kanseri Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Böbrek kanseri, nefroblastom olarak da bilinen endokrin sistemde meydana gelen bir böbrek kanseri türüdür. Hastalık nadir görülen bir kanser türüdür. Küçük bir çocukta hem böbrekleri hem de böbreküstü bezlerini etkilemesi çok nadirdir.

Böbrek kanserine kimyasallara, radyasyona veya viral enfeksiyonlara maruz kalma gibi birçok faktör neden olabilir. Bu faktörlerin etkileri, genetik yatkınlığın veya belirli hormonların varlığının sonucudur. İki tür böbrek kanseri vardır:

  • Renal hücreli karsinom
  • Geçiş hücreli karsinom.

1- Böbrek hücreli karsinom

Renal hücreli karsinom, böbrek içindeki tüpleri kaplayan hücreleri etkiler. Bu kanser türü yaşlılarda daha sık görülür. Küçük çocuklar arasında çok yaygın değildir, ancak yine de bu yaş grubunda ortaya çıkabilir. Bu hastalık genellikle cerrahi ve kemoterapi ile tedavi edilir.

Renal hücreli karsinom, idrar testi, BT (Bilgisayarlı Tomografi) taraması veya ultrason ile teşhis edilebilir. Nadiren bir tümörün tespit edildiği durumlarda, invaziv bir cerrahi prosedürle çıkarılabilir.

2- Geçiş hücreli karsinom

 Geçiş hücreli karsinomlar, böbrek ve mesane içindeki tüpleri kaplayan hücreleri etkiler. Renal hücreli karsinomdan farklı olarak, bu kanser genç insanlarda çok daha yaygındır. Geçiş hücreli karsinomlar genellikle bir kan testi, BT taraması veya idrar örneği ile tespit edilir. Bu tip tümörler ayrıca invaziv bir cerrahi prosedürle cerrahi olarak çıkarılabilir.

Transizyonel hücreli karsinom, “mesanenin renal hücreli karsinomu” olarak da bilinir. Bu kanser türünün vücuttaki diğer yerlere yayılma olasılığı daha yüksektir. Kanser ilerlemiş ve böbreğin dışına yayılmışsa, cerrahi, kemoterapi, radyasyon tedavisi veya bu yöntemlerin bir kombinasyonu ile tedavi edilebilir.

böbrek kanseri
böbrek kanseri

Radyasyona maruz kalma, bazı kimyasallar ve böcek ilaçları gibi bu hastalıkla ilgili bazı risk faktörleri vardır. Ayrıca A tipi kanı olan kişilerin bu hastalığı geliştirme olasılığının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Böbrek kanseri genellikle muayene sırasında veya semptomlar nedeniyle tespit edilir. Erken tespit edilirse tedavi yöntemleri çok etkili olabilir ve hayatta kalma şansı yüksektir. Ancak tedavi olmadan yaşama şansı çok düşüktür.

Böbrek Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Böbrek kanseri genellikle semptomlar ortaya çıktıktan sonra tıbbi muayene sırasında bulunur. Bununla birlikte, bu hastalıkla ilişkilendirilebilecek spesifik semptomlar yoktur. Tümör ne kadar erken tespit edilirse, hayatta kalma şansı o kadar iyi olur.

Aşağıdakiler, bu hastalığa yakalanma şansınızı artırabilecek risk faktörleridir:

Böbrek Kanseri Tedavileri Nelerdir?

Böbrek kanseri için farklı tedavi türleri, etkinlik açısından farklılık gösterir. Kullanılan en yaygın tedavi türü, cerrahi ve kemoterapinin bir kombinasyonudur. Vücut doğal olarak onları idrar veya dışkı yoluyla ortadan kaldırırken, kalan tümör hücrelerini öldürmek için kemoterapi verilir. Kanserli dokuları çıkarmak ve tekrar büyümelerini önlemek için cerrahi yapılır.

Durumunuz sadece cerrahi veya kemoterapi ile tedavi edilemiyorsa, kemoterapi ile radyasyon tedavisini birleştiren “hibrit” bir tedavi seçeneğiniz olabilir. Bu tedavi türü, temel olarak, tümör hücrelerini öldürmeye ve hastalık üzerinde tam kontrol sağlamaya yardımcı olmak için birden fazla teknik kullanır.

Ne yazık ki, böbrek kanserini tedavi edebilecek hiçbir tedavi yoktur. Ancak yukarıda bahsedilen tedaviler hayatta kalma şansını uzatmada ve iyileştirmede oldukça etkilidir.

Böbrek Kanseri Nasıl Önlenir?

Böbrek kanseri genellikle genetik ile ilişkilidir. Bununla birlikte, kimyasallara, radyasyona veya viral enfeksiyonlara maruz kalma gibi bu hastalığa yakalanma riskinize katkıda bulunabilecek belirli faktörler vardır. Bu faktörlerin etkileri genellikle şiddetlidir ve şunları içerir:

İlginizi Çekebilir  Addison Hastalığı Nedir ? Addison Belirtileri

Böbrek kanserini önlemenin en etkili yolu, günlük yaşamda kimyasallara ve diğer toksinlere maruz kalmanızı en aza indirmektir. Çok fazla veya herhangi bir şekilde pestisit kullanılan bir evde çalışırken veya yaşarken, koruyucu giysiler giymeniz ve gerektiğinde solunum cihazı kullanmanız önemlidir. Cildinize bulaşmış olabilecek toksinleri yutmaktan kaçınmak için ellerinizi sık sık yıkamanız da önemlidir.

Şu anda bu hastalığı önlemenin bilinen bir yolu yoktur. Yukarıda belirtilen risk faktörlerinden herhangi birine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, düzenli olarak bir doktora görünmeniz ve gerektiğinde muayenehanesini ziyaret etmeniz önemlidir. Doktorunuzu görmek sadece böbrek kanserini önlemekle kalmaz, aynı zamanda diğer kanser türlerine de yardımcı olabilir.

Böbrek kanseri, küçük çocuklarda oldukça nadir görülür ve dünya çapındaki çocuklarda görülen tüm kanserlerin yaklaşık %1’ini oluşturur. Ergenler ve yetişkinler arasında daha yaygındır. Bu hastalığın en yaygın şekli, idrar yolunun iç astarına saldıran bir kanser türü olan geçiş hücreli karsinomdur.

böbrek kanseri
böbrek kanseri

Çoğu durumda, böbrek kanseri olan hastalar, teşhis konmadan önce yaklaşık altı ay boyunca semptomlar yaşamıştır. Hastalığı olan küçük çocuklarda semptomları teşhis etmek veya kanserle ilişkilendirmek çok zor olabilir. Böbrek kanseri olan çocukların çoğu, büyüyen kitle nedeniyle idrarlarında kan, sık idrara çıkma ve alt sırtta basınç yaşayacaktır. Ağrı atakları, böbrek kanseri teşhisi konan küçük çocukların yanı sıra sürekli ateş ve halsizlik arasında da yaygındır. Kanser hücreleri böbrekleri besleyen kan damarlarının astarında bulunduğundan ve kan damarları kırmızı kan, idrar ve omurilik sıvısı sağladığından, kötü huylu kanser hücrelerinin vücudun diğer bölgelerine yayılma olasılığı (çok nadir de olsa) vardır. Bu iki şekilde olabilir.

Bu nedenle, herhangi bir kanser türünü daha erken bir aşamada tespit etmek, etkili tedavi için kritik öneme sahiptir. Ancak çocuklarda böbrek kanserini teşhis etmek her zaman kolay değildir. Kolayca tespit edilebileceği birkaç durum vardır;

Belirtilerin varlığı veya yokluğu genellikle çocuğunuzun böbrek kanseri olup olmadığını belirlemez. Genellikle kesin tanı ile sonuçlanan testlerin bir kombinasyonudur. Kapsamlı bir fizik muayene, vakaların yalnızca yüzde 25’ini tespit edebilir. Kan testleri, anemiyi (düşük alyuvar sayısı) taramak için kullanılır, çünkü böbrek kanseri sıklıkla hızla yayılır ve kırmızı kan hücreleri üretmek için mevcut olan demir miktarını azaltır.

böbrek kanseri
böbrek kanseri

Bu tip tarama testi

buy-kamagra-oral-jellies.com

, küçük tümörleri veya anormal hücreleri tespit etmede çok etkili olabilir, ancak büyük tümörleri veya ilerlemiş kanserleri semptomlar ortaya çıkmadan ve tedaviye ihtiyaç duymadan tespit etmede etkisizdir. Ultrasonlar ve BT taramaları gibi görüntüleme taramaları, bu anormallikleri çok küçük olduklarında veya düşük yoğunluk ve hacimde mevcut olduklarında tespit edemedikleri için erken teşhiste çok doğru değildir. Ultrason testi, çocuklarda bazı böbrek kanseri türlerinin teşhisinde yardımcı olabilir, ancak yalnızca erken bir aşamada bir kitle tespit edilirse, kan ve idrar testleri daha sonra önemli hale gelirse.

Böbrek kanseri, küçük çocuklar arasında çok nadir görülen bir kanserdir ve tüm çocukluk çağı kanserlerinin sadece %1’ini oluşturur. Hastalık hem erkekler hem de kadınlar arasında nispeten nadirdir. Böbrek kanserinin en yaygın şekli, geçiş hücreli karsinom veya idrar yolunun iç astarına saldıran bir böbrek kanseri türüdür. Böbrek tümörleri erkeklerde kadınlara göre yaklaşık yüzde 80 daha sık bulunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu