Beyazlar Kaç Derecede Yıkanır?

614

Beyazların en ufak lekeleri bile hemen göstermesi nedeniyle pek çok kişi beyaz çamaşırları renklilere göre daha sık yıkamaktadır. Yıkama sayısının artmasıyla birlikte de beyazlar parlaklıklarını kaybetmeye ve sararmaya başlamaktadır. Beyaz çamaşırlarda artan sarı lekeler sebebiyle de beyazlar sürekli çamaşır makinelerini doldurmaktadır.

Beyaz kıyafet giymenin zahmetli olması nedeniyle bazı kişiler beyaz kıyafetleri tercih etmemektedir. Ancak beyaz çamaşırların parlak ve beyaz kalabilmesini sağlamak doğru yıkama kuralları uygulanarak kolaylıkla sağlanabilmektedir. Doğru yıkama tekniklerinin kullanılması ile beyazlar canlılığını koruyabilmektedir. Beyaz çamaşırlardaki lekeler nasıl çıkar, beyazlar kaç derecede yıkanır, beyazlar nasıl yıkanır ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 

Beyazlar nasıl yıkanmalıdır?

Beyaz çamaşırlarda meydana gelen lekelerin çıkarılması için beyazlar kaç derecede yıkanır sorusunun cevabının bilinmesi gerekir. Beyazların parlaklıklarını kaybetmesindeki en büyük sebepler arasında beyaz ve renkli çamaşırların birlikte yıkanması yer almaktadır. Renkli çamaşırlar bulunan boya moleküllerinin yıkama suyuna karışmasıyla beyazların renk değiştirmesi söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle eski bile olsalar renkli ve beyaz çamaşırların ayrı ayrı yıkanmasına dikkat edilmelidir. Bununla birlikte çok kirli ve çamurlu giysiler beyazlar birlikte yıkanmamasına özen gösterilmemelidir. Beyaz çamaşırlar için 60 ve üzerindeki dereceler idealdir.

Ter ve vücut yağları nedeniyle beyaz çamaşırların sararmasını önlemek için beyazlar mümkün olduğunda sık yıkanmalıdır. Lekelerin giderilmesi için ise çamaşır suyu kullanımı denenebilir. Ancak klor bazlı olan çamaşır sularının fazla kullanılması beyazlarda sararmaya neden olabilmektedir. Bu nedenle de daha etkili olan oksijenli çamaşır sularının tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Beyazlara canlılık katmak amacıyla ise çamaşır makinesine biraz limon suyu eklenebilir.

 

Beyazlarda leke çıkarma işlemleri

                Lekelerin çıkması için beyazlar kaç derecede yıkanır? 60 derece ve üzeri beyazlardaki lekeleri çıkarmak için tercih edilmektedir. Seçilecek derece çamaşırların durumuna göre belirlenebilir. Bununla birlikte çok yüksek sıcaklıklar çamaşırlara zarar vermemesi için çok fazla tercih edilmemelidir.

Beyaz çamaşırlarda bulunan lekeler oldukça inatçı görünseler dahi doğru yıkama yöntemlerinin kullanılmasıyla kolaylıkla çıkarılabilmektedir. Beyazlardaki lekelerden kurtulmak için en önemli püf nokta lekeye mümkün olduğu kadar çabuk müdahale etmektedir. Kıyafetlerinize bulaşan maddelerin fazlasını bıçak ya da benzeri cisimlerle aldıktan sonra lekenin üzerine limon suyu ya da lekelere direkt olarak uygulanabilen deterjanları dökebilirsiniz. Yıkamadan önce ise 15-20 dakika bekletmeniz gerekmektedir. Çamaşır deterjanı kullanılması durumunda kumaş cinsine uygun ürünlerin seçilmesine ve kullanılan ürünün kullanım talimatlarının gözden geçirilmesine dikkat edilmelidir.

Beyazlarda meydana gelen sarı lekeler ve çok inatçı kirlerin giderilmesi için beyazlar oksijen bazlı çamaşır suyu ya da kabartma tozu eklenen su içerisinde bekletilebilir. Sıcak suyun lekeleri sabitleme etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle yeni lekelenen çamaşırların soğuk suda yıkanmasına dikkat edilmelidir. İlk yıkama sonra eğer lekeler hala çıkmamışsa tekrar yıkanması için çamaşırların kurumasını beklemeden ıslakken yeniden yıkamayı denemek daha doğru olacaktır. Lekeli çamaşırların kurumasından sonra lekelerin çıkarılması işlemi daha da zor bir hal almaktadır.

 

Çamaşır yıkama önerileri

                Çamaşırların yıkanması sırasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bunlara dikkat edilmemesi durumunda çamaşırlar kısa sürede yıpranmakta, renkleri solmakta ya da çekme/sünme problemleri ile karşılaşılabilmektedir. Bu nedenle çamaşırlar yıkanırken renkleri ve türlerine göre sınıflandırılarak yıkandığında, kullanılacak deterjan özelliklerine dikkat edildiğinde, program seçiminde uygun programların seçilmesine dikkat edildiğinde etkili sonuçlar alınacaktır.

  • Beyazlar ve renkliler ayrı ayrı yıkanmalıdır. Kullanılacak deterjan seçimi de beyazlar ve renkliler için ayrı olmalıdır.
  • Kıyafetlerinizin daha temiz bir şekilde yıkanması ve makinenizin ömrünün uzaması için makinenizi çok fazla doldurmayın.
  • Çamaşırların yıkanacağı derecelere dikkat edilmelidir. Renkliler 40 derece, beyazlar ise çamaşırın durumuna göre 60 derece ve üzerinde yıkanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.