Bermuda Şeytan Üçgeninin Sırrı Nedir?

Kuzey Atlantik Okyanusu sınırlarını kapsayan 440.000 kilometrelik kısmı kapsayan Bermuda Şeytan Üçgeni, sınırları içerisinde birçok gizemli hadiseye ev sahibi olması nedeniyle geçtiğimiz yıllarda bir popülerlik kazanmıştır. Geçtiğimiz yıllarda Kuzey Atlantik Okyasunusu sınırlarında meydana gelen bazı olaylar neticesinde doğal olarak insanlarda bir şüphe oluşturmuştur. Bahsi geçen 440.000 kilometrelik alandan geçmek isteyen birçok uçak ve gemi esrarengiz bir şekilde yok olması nedeniyle Kuzey Atlantik Okyanusunun bu kısmının dünyadan bağımsız bir alan olduğuna dair çeşitli iddialar ortaya atılmıştır. Bermuda Şeytan Üçgeni ile ilgili ilk kayıtlar Christopher Columbus aracılığı ile ortaya çıkmış olduğu görülmektedir. Christopher Columbus, 1942 yılında kayda aldığı anılarında pusulasının aniden daha önce hiç görmediği işaretlere doğru yön gösterdiğini, Kuzey Atlantik Okyanusu sınırları içerisinde daha evvelden kesinlikle karşılaşmadığı birkaç duruma şahit olduğunu yazmıştır. Bunun yanında bir de o dönemde Bermuda Şeytan Üçgeni sınırları içerisinden geçmek isteyen tüm gemilerin hepsinin pusula problemi yaşadığını da iddia edilmiştir.

 

Bermuda Şeytan Üçgeni adıyla ilgili ilk efsane esasen yakın bir gelecekte meydana gelmiştir. Edward Van Winkle Jones tarafından son derece gerçekçi bir şekilde 1950’li yıllarda satırlara dökülen, Associated Press aracılığı ile yayımlanan makale ile insanlara duyurulmuştur. Edward Van Winkle Jones’ın yazmış olduğu makalenin içeriğinde 1945 yılında Amerikan donanmasında yer alan 5 geminin Bermuda şeytan Üçgeni sınırlarından geçerken aniden yok olduğunun, 1948 senesinde yine Bermuda Şeytan Üçgeni üzerinden geçmek isteyen birden fazla ticari uçaktan bir daha haber alınamadığını, ticari gemilerinde nedensizce sinyallerinin bozulduğunu ve mürettebattan bir daha haber gelmediğini yazmıştır. Makalesinde kaleme aldıklarının inandırıcılık oranını arttıracak bir harekette bulunan Edward Van Winkle Jones, Bermuda Şeytan Üçgeni sınırlarından geçerken ardında hiçbir iz bırakmadan kaybolan insan sayısının 135 olduğunu dile getirmiştir.

 

bermuda seytan ucgeni2Bermuda Şeytan Üçgeni olarak adlandırılan Kuzey Atlantik Okyanusunun 440.000 kilometrelik alan içerisinde yapılan arama kurtarma çalışmalarında hiçbir enkaz ya da cesede ulaşılamamış olması o dönemdeki insanların aklına Ufo ve uzaylı gibi ihtimaller gelmesine neden olmuştur. Aradan yıllar geçtikten sonra yıl 1964’te Bermuda Şeytan Üçgeninin ortalama 1000 kişinin ölümüne neden olduğu ve bu kişilerden hiçbiri hakkında herhangi bir bilgi edinilemediği kayıtlara geçilmiştir.

Bermuda Şeytan Üçgeninin gizemini koruduğu 1975 senesinde Larry Kusche isimli yazar tarafından kaleme alınan Bermuda Şeytan Üçgeninin Sırrı Çözüldü eseri, yıllarca meydana gelmiş olan olaylar hakkında birkaç açıklama içermekteydi. Kuzey Atlantik Okyanusu sınırları, bilinen adıyla Bermuda Şeytan Üçgeninde son yıllarda meydana gelen olayların ve ortaya çıkan iddiaların hepsinin geçersiz olduğunu ve anlatılmış onca olayın birer hurafeden ibaret olduğunu savunarak kendince Bermuda Şeytan Üçgeni tezini çürütmüştür.

O dönemde Bermuda Şeytan Üçgenine inanmayan yazarlar kadar inanan birçok yazar olmuştur. Bunlardan biri Charles Berlitz. Amerikalı yazar 1974 yılında Bermuda Şeytan Üçgeni adını verdiği eserinde, Kuzey Atlantik Okyanusunun sınırlarında gerçekleşen esrarengiz olayları konu almış ve kaybolan gemi ve uçaklardan söz etmiştir. Charles Berlitz’in 22 dile çevrilen bu eseri 14 milyondan fazla satış rekoruna ulaşmıştır.

bermuda seytan ucgeni

Bermuda Şeytan Üçgeni İle İlgili Komplo Teorileri

1975 yılında Larry Kusche tarafından çıkarılan Bermuda Şeytan Üçgeninin Sırrı Çözüldü kitabının içeriğinde haklın yanlış yönlendirildiğini, sözü edilen bölgede gerçekleşen olaylar bütününün sıradan bir deniz vakası olma ihtimalinin yüksek olduğundan bahsedilmiştir. Bermuda Şeytan Üçgeni üzerine ortaya çıkan iddialara göz atacak olursak;

 

Paranormal

O dönemde Bermuda Şeytan Üçgeni hadiselerinin sıkı takipçisi olan yazarlar, Kuzey Atlantik Okyanusu sınırlarında meydana gelen kayıpların sebebinin Ufo ve uzaylılar olduğunu öne sürdü. Bermuda Şeytan Üçgeninin uzaylılar için dünyaya geçiş kapısı olarak kullanılan bir portal aracı olduğu dahi iddia edilmiştir.

İlginizi Çekebilir  Başparmak Çıkıntısı(Bunyon) Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Kayıp Kıta Atlantis

Bermuda Şeytan Üçgeni için sunulan teorilerden biri ise günümüzde de araştırmalarının sürdüğü kayıp kıta Atlantis’in Kuzey Atlantik Okyanusunun derinliklerinde yattığıdır. Atlantis kıtasının ürettiği enerjinin o bölgenin üzerinden geçmek isteyen gemi ve uçakların düşmesine neden olarak kalıntıları dibe çektiği düşünülmektedir. Kuzey Atlantik Okyanusunun deniz tabanına inildiği takdirde düşen gemi ve uçakların enkazlarına ulaşılabileceği ileri sürülmektedir.

 

Deniz Altı Yapılar

Paranormal insanların ortaya attığı teoriler yalnızca uzaylılar hakkında değildir. Bu teoriye ek olarak Bermuda Şeytan Üçgeninin bulunduğu, Kuzey Atlantik Okyanusunun derinlerinde devasa yapılar, kristal piramitlerin yer aldığı teorisi ortaya atılır. Bu teorinin açıklaması ise; Kristal piramitlerden kaynaklanan çekim kuvvetinin gemi ve uçakların batmasına neden olarak enkazı deniz altına çekmektedir.

 

Afrikalı Kölelerin Aziz Ruhları

Kuzey Atlantik Okyanusu sınırları içerisinde bulunduğu iddia edilen Bermuda Şeytan Üçgeni ile ilgili öne sürülen teorilerden belki de en ciddiye alınası olanı budur. Afrika’dan esir alınarak Amerika semalarına zorla getirilen kölelerin birkaçı yolculuk esnasında canlı canlı Kuzey Atlantik Okyanusu derinliklerine atılmıştır. Keyfe keder canı alınan kölelerin acı içerisinde olan ruhları, intikam almak amacıyla Kuzey Atlantik Okyanusu sınırlarından geçmek isteyen uçak ve gemileri batırdığı teorisi öne sunulur. İlahi adalet göz önünde alındığında Amerika’nın cani askerlerinin vicdansızlıklarının cezasız kalmayacağını düşünmek diğer teorilere inanmaktan daha kolay gelmektedir. Neticede herkesin inandığı Tanrı hiçbir zalimliği karşılıksız bırakmaz.

 

Hükümet Testleri

Bu teori ise son derece bilimsel bir teori olarak görünebilir. Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri, Atlantik denizaltısıyla Kuzey Atlantik Okyanusu sınırları içerisinde birkaç test yapıp kendilerince değerlendirme merkezleri oluşturma amacına girmiştir. Bu değerlendirme merkezlerinin sözüm ona bir tanesinin de Bermuda Şeytan Üçgeni sınırlarında olduğunu ve burada teknoloji ürünü cihazlar, silahlar ve uzay bilimi incelemeleri yaptıklarını iddia ederler. Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri tarafından yapılmış olan bu testlerin sonucunda, yan etki olarak bölgeden geçen gemi ve uçakların düştüğü düşünülmektedir. Yapılan bu testlerin duyulmaması için düşen gemi ve uçakların enkazının imha edildiği diğer teorilerin arasına karışmıştır.

 

Bermuda Şeytan Üçgeninin Sırrı Çözüldü

 

Kuzey Atlantik Okyanusunu lanetleyen bu efsane nedeniyle yıllar boyunca meydana gelen olayların şeytanın işi olduğuna inanıldı ve belirli kesim bu yaşananlar neticesinde Bermuda Şeytan Üçgeni ismi kolaylıkla benimsendi. Ancak bilim insanları her şeye çözü buldukları gibi Bermuda Şeytan Üçgeninin de sırrını açığa çıkardı. Denizin derinliklerinde biriken metan gazı, beraberinde toprak kayması, deprem ve büyük akıntılar ortaya çıkarmakta. Gaz balonu su üstüne çıkınca oldukça etkili bir girdap çıkıyor ve o bölgeden geçmek isteyen gemi ve uçakları böyle düşürüyor.

 

Nature dergisinin yayımlamış olduğu makaleye göre, geçtiğimiz yıl vuku bulan Sibirya buzullarında oluşan metan gazı patlamalarının neden olduğu krater oluşumlarını fark eden bilim insanları bu olayı genişleterek Bermuda Şeytan Üçgenine kadar götürdü ve yıllarca gerçekleşen olaylar hakkında geçerli bir açıklama yaptı. Kuzey Atlantik Okyanusunun esrarengiz olaylar yaşanan Bermuda Şeytan üçgeni bölgesinde kaybolan uçak ve gemilerin nedeni deniz yatağında yoğun miktarda bulunan metan gazının ortaya çıkmasıdır. Denizin üzerinde heyelanlar, depremler ve sıcak su akıntılarının ardında bıraktığı metan gazı deniz suyuyla birleşerek metan nitrata dönüşür. Oluşan bu olaylar denizin üzerinde bir girdap yaratır. Oluşan bu girdap gemi ve uçakları ardında  iz bırakmadan dibe çeker.

Merak edebileceğiniz bir konu daha: Dünyanın Yedi Harikası 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu