Bebeklerin Altı Nasıl Temizlenir? Pudra Kullanmak Sağlıklı Mıdır?

Anne ve babaların bebek bakımında zorlandıkları konuların başında bebeklerin altının temizlenmesi gelir. Hal böyle olunca biz de sizler için bebeklerin altının nasıl temizleneceği konusunu pratik bilgiler eşliğinde araştırdık.

Öncelikle bebek huzursuz olup ağladığı zamanlarda ve emzirmeden önce mutlaka altının kirli olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kontrol esnasında bebeğin altının kirli olduğu tespit edildiğinde aşağıda vereceğimiz şu pratik bilgileri kullanabilirsiniz:

  1. Bebeğin altından kirli bez alınırken bezin temiz kısımları ile vücutta kalan kakalar kabaca silinmelidir.

  2. Kakanın etrafa bulaşmasını engellemek için bez katlanarak kapatılabilir.

  3. Bebeğin poposunda kalan kakalar kâğıt havlu veya pamukla silindikten sonra ıslatılmış pamukla cilt mutlaka temizlenmelidir. Masraflı olduğunu düşünebilirsiniz ancak hazır ıslak mendiller özellikle yolculuk ve misafirlik durumlarında son derece pratiklik katabilir.

  4. Bebeğin cildindeki kıvrım yerlerine ve bu yerlerin temizliğine dikkat edilmesi gerekir.

  5. Son aşamada kirli pamuk ve kâğıt mendil parçaları bezin içine konulmalı ve bebek bezi çöpe atılmalıdır.

  6. Temizlik bitiminde bebeğin altı kurulanmalıdır. Bebeğin altını havalandırmak yararlıdır. Pişik önleyici kremler sürmenin bebeği rahatlattığı unutulmamalıdır.

 

Kız Bebeklerin Altı Nasıl Temizlenir?

Kız bebeklerin altı temizlenirken dikkat edilecek en önemli husus temizliğin önden arkaya doğru yapılmasıdır. Bu işlemin yapılma sebebi, pisliklerin vajinaya girmesini önlemektir. Alt temizleme aşamasında vajinaya bulaşmış herhangi bir pislik varsa özenle temizlenmelidir. Çünkü kadınlarda sıklıkla rastlanılan idrar yolu iltihapları bu sebepten kaynaklanmaktadır.

bebek yazı iç 1Pudra Kullanmak Sağlıklı Mıdır?

Bebeğinizin sağlıklı olması sizin elinizdedir. Bebeklerin popo kısmı ilk dönemlerde çok hassas bir yapıya sahiptir. Sürekli kuru tutmalısınız, kuru tutulmayan popo pişik yapar. Pudra kullanılmasını bir ebeveyn olarak önermiyorum. Bunun yerine argan yağı daha faydalı ve tamamen doğal bir yağdır. Pudra kullanmak yerine yapmanız gereken, bebeğiniz için en ideal bezi belirlemek. Bebeğiniz özellikle kakasını yaptığı anda altını değiştirmelisiniz. Uzun süre kakasıyla kalan bebeklerin altı daha çabuk kızarır ve pişik olur. Bebeğinizi banyo yaptırdıktan sonra mutlaka iyice kurutun, özellikle alt kısmı dikkatli bir şekilde kurutun. Kuruturken özel kumaşlar kullanın.

İlginizi Çekebilir  Bebeğinizin Beslenmesiyle İlgili 6 Önemli Bilgi

 

Islak Mendil Bebeklere Zararlı mı?

Bebeğinizin vücut temizliğinde asla alkol yada katkı maddesi içeren mendiller kullanmayın. Bebekler için özel üretilmiş ıslak mendilleri kullanabilirsiniz. Islak mendillerin içeriği tamamen doğaldır. Saf suyla ıslatılan mendiller olduğu gibi paketlenir evimize kadar gelir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu