Baskı Balata Nedir? Bittiği Nasıl Anlaşılır? Değişim Ücreti

2.238

Balata, Debriyaj araçlarda motor ve vites kutusunun arasında yer alan araca güç aktarılmasını sağlayan mekanik bir parçadır.

Balata (Debriyaj Balatası) Nasıl Çalışır?

Debriyaj pedalına basılmasıyla birlikte motor ile vites kutusu arasındaki bağı koparır bu sayede boşa düşen vites kolu daha kolay ve hızlı şekilde değiştirilmesini sağlar. Debriyaja basıldığında motor boşa düşer. Araç boşta çalışmaya devam eder, aracınız yokuş aşağı gidiyor ise debriyaj pedalına basmanız halinde araç hızlanır, yokuş yukarı çıkıyor ise yavaşlamasına sebep olur.

Debriyaj balatanız sağlam ise motordan gelen hareketlerin tamamını aracın hareket etmesine yarayan organlara iletir. Balatalarınız eskimiş yada aşınmış ise motorunuzun tüm gücünü kullanamazsınız. Çünkü aşınan balatalar tam verimlilikte gücü aktaramayacak. Aktarılamayan güç yoldan ve zamandan kayıp olarak performansı etkileyerek daha fazla yakıt harcamanıza ve daha az yol almanıza sebep olacaktır.

Baskı Balata
Baskı Balata

Baskı Balatası –Debriyaj  Balatası’nın Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Debriyaj setimizin parçaları, bilya (rulman),balata,baskı(yay takımı) dır. Rulman dediğimiz bilya arızalanırsa ses çıkarır. Baskı yani yayların bozulması debriyaj pedalının daha yukarıda kavramasına sebep olur. Herhangi birinin bozulması, aşınması sonucunda ise debriyaj setinin bitmesi olarak bilinir.

 

Debriyaj balatası eskimiş yada bitmek üzere olduğunu nasıl anlarız?

 • Araçta ilk hareket sırasında titreme olması,
 • Araca yakıt verildiği halde devir arttığı halde araç aynı oranda hızlanmıyorsa,
 • Hareket halinde gereken vitesten daha düşün vitesle hareket etmesi için gaza basılınca araç kendini ileriye doğru atmıyorsa debriyaj balatası bitmiş ve değiştirilmesi gerekiyor demektir.
 • Bunların dışında debriyaj balatasına yağ bulaşırsa, balata setimiz sağlam olsa bile görevini tam anlamıyla yerine getiremez
 • Debriyaj pedalına gerekenden az basılması halinde belli bir süre sonra balatalardan yanık kokusu gelir.

 

Baskı balatası – Debriyaj balatası değişim süresi ve Baskı balatanın Ömrü

Belirlenen süreler tamamen tahmin ve gözlemlere dayanılarak yapılmıştır. Aracı kullanan kişiye bağlı olarak bu süreler uzayabilir yada kısalabilir. Orijinal araç servisleri debriyaj balata setinin ortalama ömrü 4 yıl yani yaklaşık olarak 60000 km olduğu söylenir. Ancak dediğimiz gibi baskı balatanın ömrü kullanıcıya göre değişmektedir bu süre 18000 ile 180000 km arasında değişiklik gösterebilir.

 

Baskı Balata Neden Çabuk Biter?

 • Araç seyir halindeyken ayağın debriyaj pedalı üzerinden kaldırılmaması
 • Aracın hareket etmesi gereken vitesten daha düşük yada daha yüksek vitesle hareket ettirilmeye çalışılması.
 • Yokuş yukarı harekete başlarken yarım debriyaj kullanılmaması.
 • Aracın sürekli zorlanması, yük altında kullanılması.
 • Yapılan montajlarda hata yapılması.
 • Araca uygun olmayan baskı balatının kullanılması.

Baskı Balata Ne Kadara Değiştirilir? – Baskı Balata Değişim Ücreti

Bir çok araç firması ve orijinal parça ve yan sanayi  parçalarından dolayı fiyatlar değişkenlik gösterebilir. Ortalama işçilik ücretleri (sanayilerde) 150 TL iken parça ücretleri ise 200 liradan başlayarak değişiklik gösterebilir.

 

Araçlarla ilgili diğer yazılarımıza göz atmanızı öneririz. Gitmek için Tıklayın