Baş Dönmesi Nedir, Sebepleri Nelerdir?

Baş dönmesi, dönme, dönme veya baş dönmesi hissidir. Arada bir herkes bunu deneyimleyebilir; çok hızlı ayağa kalktığınızda veya alkollü bir içecek içtikten sonra olabilir. Menenjit veya virüs varsa veya tansiyonunuzla ilgili sorun yaşıyorsanız da baş dönmesi hissedebilirsiniz.

Baş Dönmesine Ne Sebep Olur? 

İnsanların baş dönmesi yaşamasının birçok farklı nedeni vardır. Bu nedenler, baş dönmesi, dönme hissi ve baş dönmesi (dönme) gibi beyni etkileyen semptomlarla sonuçlanır.

Bir kişinin neden baş dönmesi yaşayabileceğine dair bilgi ararken, genellikle birden fazla cevap bulunur. Aşağıdaki bölüm, baş dönmesine neyin sebep olduğu ve nasıl önleneceği konusunda temel bir açıklama sağlayacaktır.

Baş dönmesi genellikle dünyanın yerçekimi alanıyla yanlış hizalanmadan veya bir adımı kaçırmaktan kaynaklanır. Yaşınız ve sağlığınız baş dönmesi yaşamanızda önemli faktörlerdir, buna katkıda bulunan başka birçok faktör de olabilir, tam bir açıklama için doktorunuza danışmanız gerekir.

baş dönmesi
baş dönmesi

Normal günlük aktiviteleri yaparken baş dönmesi yaşarsanız, bu problemden vazgeçmemeniz çok önemlidir; oldukça kolay bir şekilde önlenebilir. Bunun gibi pek çok nedeni vardır: uygun şekilde ayarlanması veya yeterli D vitamini eksikliğinin beyinde baş dönmesine veya dengesizliğe neden olduğu bilinmektedir. Aşağıdaki bağlantı, baş dönmesinin yaygın nedenlerinin bir listesidir.

Her nedenin açıklaması araştırıldı ve tümü tıp uzmanları tarafından doğrulandı ve meşru kabul edildi. Baş dönmesi genellikle altta yatan bir durumun belirtisidir ve kontrol edilmeniz gerektiğinin bir işareti olabilir. Günlük işlerinizi engelleyen baş dönmesi (dönme hissi) ve baş dönmesi yaşıyorsanız, buna neden olabilecek birçok hastalık ve durum vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Hafif Baş Dönmesi Tedavi Gerektirir mi? 

Sadece hafif baş dönmesi yaşarsanız, genellikle doktorunuz tedavi önermez. Ancak semptomlarınız şiddetliyse veya zayıflatıcıysa, tedavi bunları azaltmaya veya ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Çoğu insan baş dönmesi için herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymaz.

Baş dönmesi düşük tansiyondan kaynaklanıyorsa, genellikle kendi kendine iyileşir. Şeker hastalığı veya yüksek tansiyon gibi baş dönmesine neden olan uzun süreli bir rahatsızlığınız varsa, uzun süre ayakta kaldığınızda veya yürüdüğünüzde durum daha da kötüleşebilir. Bu olursa, durumunuzu kontrol altına almak için ilaç tedavisine veya ameliyata ihtiyacınız olacaktır.

Birçok insan, hızla ayağa kalktıklarında veya yorgun olduklarında vertigo (dönme hissi) ve baş dönmesi semptomları yaşarlar. Buna neden olabilecek farklı koşullar vardır; bunlar şunları içerir:

Kulak enfeksiyonu ayrıca baş dönmesine ve hatta baş dönmesine neden olabilir. Aşağıdaki bağlantı, vertigo ve sorunun nasıl düzeltileceği hakkında daha fazla ayrıntı sağlar. Diyabetli hastalar ayakta dururken veya kan şekeri seviyeleri çok düşük olduğunda baş dönmesi yaşayabilir. Doktorunuz baş dönmesini önlemek için ilaç reçete edebilir.

İlginizi Çekebilir  Dünyanın Hareketleri Ve Sonuçları

Ek olarak, baş dönmesi ve vertigo semptomlarını azaltmak için başka ilaçlar da reçete edilebilir.

Vestibüler migren denilen bir rahatsızlığınız olduğuna inanıyorsanız, derhal tıbbi yardım almalısınız. Bu bozukluk, iç kulakta basınç oluştuğunda ve beynin yanlış mesajlar göndermesine neden olduğunda ortaya çıkar. Bu bozukluk, Tenormin (atenolol) gibi beta blokerler veya diğer kalp hastalığı ilaçları gibi kan basıncını düşüren ilaçlarla birlikte Topamax (Topiramate) gibi migren önleyici ilaçlarla tıbbi tedavi gerektirir. Bir kalp doktoru size en iyi ilaçlar konusunda rehberlik edebilir.

baş dönmesi
baş dönmesi

Bu bozukluğun tedavisi Cinnarizine adlı bir ilaçla yapılır. Bu ilaç, vestibüler migren tedavisinin temel dayanağı olmuştur. Ayrıca vestibüler sistem semptomlarını tedavi etmek için kullanılan reçeteli ilaç Inderal gibi başka ilaç türleri de vardır. Ayrıca yardımcı olabilecek veya olmayabilecek reçetesiz ilaçlar da vardır; bunlara Aneros Progaine, Tambocor ve Arcosin dahildir. Bir kişiye bunlardan herhangi birini alması reçete edilirse, her zaman talimatlarına uymalı ve doktorlarıyla temasa geçmeden bunları almayı bırakmamalıdır.

Migren Sorununda Doktora Görünmeli misiniz?

Migren baş ağrılarınız ve vertigonuz (dönme hissi) varsa hemen doktorunuzu görmelisiniz. Bir nörolog, baş dönmesinin migren baş ağrısından kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemeye yardımcı olabilir, çünkü bazı durumlarda kulak sorunları ve migren baş ağrıları arasında her iki tanıya da neden olan bir karışıklık vardır.

İlk değerlendirme sırasında doktorunuz size aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç soru soracaktır:

Baş Ağrısı Teşhisi Nasıl Yapılır?

Baş ağrısını teşhis etmek zor olabilir çünkü baş ağrısı ağrısını aramak için özel bir test yoktur. Doktorunuz, sahip olduğunuz ciddi sağlık sorunlarını ve aldığınız ilaçları, şifalı otları ve takviyeleri size soracaktır.

Doktorunuz baş dönmesine ve baş ağrısına neden olan bir damar rahatsızlığınız olduğunu düşünürse, kan basıncınızı kontrol etmek ve erken uyarı inme belirtileri aramak için kan testleri isteyebilir. Doktorunuz ayrıca boynunuzdaki kan damarları (karotis arterler) dahil olmak üzere sinir sisteminizin diğer kısımlarını da test etmek isteyebilir, plak oluşumu veya arterlerdeki kan akışının azalması (ateroskleroz) nedeniyle daralma olup olmadığını araştırabilir.

Vestibüler migren tedavisi için tedaviler şunları içerir;

Araba kullanmak veya spor yapmak gibi uzun süreli korunmasız görüş gerektiren aktiviteler yaparken uygun koruyucu gözlük takın. Gözlükler çoğu eczaneden satın alınabilir. Etkilenen göze baskı uygulayabilecek gözlük TAKMAYIN. Bu, daha fazla hasara neden olabilir ve sorunu daha da kötüleştirebilir. Belirtileriniz ilaçlarla düzelmezse, doktorunuz endolenfatik saktomi (ELS) olarak bilinen bir ameliyat önerebilir. Bu aynı zamanda vestibüler schwannoma rezeksiyonu olarak da bilinir çünkü iç kulak çevresindeki fazla sinir dokusunu ortadan kaldırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu