Backlink Nedir, Web Siteye Yararları Nelerdir?

Backlink, bir web sitesinden diğerine hipermetinsel bir bağlantıdır. Pek çok web sayfasının altında, kredili bir hiper metin bağlantısı şeklinde bulunabilir.

Bazen “dofollow” olarak da anılır, ancak tüm geri bağlantılar dofollow değildir ve dofollow bağlantıları her zaman “geri bağlantı” olarak kabul edilmez. Bir geri bağlantının sayfa sıralaması avantajı, kaynaklandığı sayfadan değil, bağlantı verdiği sayfadan gelir.

“Backlink” terimi, arama motoru uzmanı Larry Page tarafından 1996’da yazdığı bir makalede ortaya atıldı. Page, arama motorlarının bir web sayfasının sıralanıp sıralanmayacağına karar vermek için web sayfaları gibi kaynaklardan yapılan alıntıları nasıl kullanmadığını yazıyordu. Page, arama motorlarının bir backlink (“bağlantıyı takip et” olarak da adlandırılır) derecelendirme sistemine sahip olmasının daha iyi olacağını iddia etti.

backlink
backlink

İnternetin ilk günlerinde, her iki tarafa da hiçbir avantajı veya dezavantajı olmayan bağlantılar genellikle web siteleri arasında geçirilirdi. Zaman geçtikçe

, web siteleri, sıralamalarını iyileştirmek için diğer yüksek dereceli sitelerden bağlantılar veya tercihli muamele alarak itibar kazanmaya başladı.

1990’ların sonlarında ve 2000’lerin başında, SEO uzmanları ve pazarlama uzmanları, geri bağlantıların bir web sitesinin sıralaması üzerindeki etkisinin farkına vardıkça, web siteleri arasındaki rekabet şiddetli hale geldi.

Backlink Türleri Nelerdir?

Arama motorları, bir web sayfasındaki her bağlantıyı takip eder. O sayfadan başka bir siteye verilen toplam bağlantı sayısı, o sayfanın PageRank (adını Google’ın kurucu ortağı Larry Page’den almıştır) veya PR olarak anılır. Bu sayı, içerik olarak benzer diğer sayfalara kıyasla Google’ın belirli bir web sayfasının içeriğine ne kadar güvendiğinin bir göstergesidir. Daha sonra, belirli bir anahtar kelime veya anahtar kelime grubu için arama sonuçlarında listelenip listelenmeyeceğini belirlemek için bu sayı 100 ile çarpılır. 2 tür backlink vardır:

  1. Takip Edilmeyen Bağlantılar
  2. Do-follow Bağlantıları

Nofollow linkler, kendi oluşturduğunuz, ancak diğer web sitesine yetki vermediğiniz linklerdir. Başka bir deyişle, bir nofollow bağlantısı, arama motorlarına bunu sayfa sıralamanız için saymamaları veya sitenizin yetkisini herhangi bir şekilde ayarlamamaları gerektiğini söyler. Bu bağlantılar yorumlar, sosyal medya etkileşimleri ve web sitelerinin genellikle analitik ve pazarlama amacıyla izlemek istediği ancak SEO için kullanılmak istemediği diğer birçok şey şeklinde gelir.

Dofollow bağlantıları, arama motorlarında üst sıralarda yer alan web sitelerine işaret eden bağlantılardır. Bunlar en yüksek backlink türüdür, çünkü Google ve diğer arama motorları bu siteye, ilgili nofollow bağlantısından veya takip edilmeyen bağlantıdan daha fazla güvenecektir.

Backlink uzun yıllardır tartışılan bir konu olmuştur. Arama motorları, web sayfalarındaki bağlantıları manipüle etmek ve belirli şirketleri diğerlerine tercih etmekle suçlanıyor. Arama motorlarının bağlantılarımızı taklit ettiğine dair kesin bir kanıt yok, ancak birçok kişi böyle düşünüyor çünkü bazı arama motoru algoritmaları belirli web sitelerini diğerlerine göre tercih ediyor ve belirli anahtar kelimeleri diğerlerinden daha kolay sıralamalarına izin veriyor. Bu, bağlantılarımızı taklit ettikleri anlamına gelmez, ancak bu sadece sistemdeki başka bir önyargıdır.

backlink
backlink

Bu, sahte veya gerçek geri bağlantılar veya satılık geri bağlantılar sunan web siteleri ile ilgili değildir. Bu, geri bağlantıları olan web sitelerini alıp satmanın etiği ile ilgilidir. SEO şirketleri tarafından backlink elde etmek için kullanılan birçok teknik vardır.

Backlink elde etmenin nihai bir yolu, diğer web sitelerine yüksek PR’a sahip web sitenize dahil etmek için çok para ödemek olacaktır. Bunu yapmak için isteyecekleri miktar çok yüksek olabilir, çünkü bu tamamen yeni bir geçim yolu. Diğer web siteleri, onlara Google Adsense veya diğer reklam gelir akışları veya ürün satışları sağladığınız sürece size backlink sağlamayı sorun etmez. Yüksek PR elde edebileceğiniz ve çok para kazanabileceğiniz için bu web sitelerinden para kaybetmemelisiniz.

İlginizi Çekebilir  SEO Nedir, Nasıl Yapılmalıdır?

Başka bir yol, size backlink kurmaları için yüksek PR’ye sahip kişilere ödeme yapmak olacaktır. Yüksek PR’a sahip kişiler arasında tanınmış fotoğrafçılar, web tasarımcıları veya sosyal medyada çok sayıda hayranı veya takipçisi olan ve bir bağlantı paylaşabilen veya sayfalarında yayınlayabilen herkes bulunur. Bu kişiler, yalnızca ücretli oldukları takdirde backlink sağlayacaktır. Birçok insan bunu, bunun etik bir uygulama olduğunu ve diğer kişiye herhangi bir şekilde zarar vermekten daha fazla yardımcı olacağını düşündükleri bahanesiyle yapar.

Backlink Faydaları Nelerdir?

Geri bağlantılar bir güven oyu gibidir. Diğer insanların web sitenize güvendiğinin bir işaretidir.

  1. Arama motorları, web sitenize verilen geri bağlantılar diğer web sitelerinde göründüğünde bunu fark eder ve genellikle geri bağlantıları olan web sayfalarını arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alarak ödüllendirir. Google, sıralama için tek sinyal olarak geri bağlantı sayılarına güvenmez; içerik kalitesi ve tazeliği, sayfa başlıklarında anahtar kelimelerin kullanımı, açıklama etiketleri ve içerik, bağlantı metni vb. gibi diğer göstergeleri kullanır.
  2. Google ve Yahoo gibi arama motorları! web sitelerini arama sonuçlarında tanımlamanın ve sıralamanın bir yolu olarak geri bağlantıları kullanın.
  3. Aynı web sitesindeki diğer sayfalardan bir web sayfasına verilen geri bağlantılara (kurum içi bağlantılar denir) harici web sitelerinden gelenlere göre daha fazla ağırlık verilir, bu nedenle kendi web sitenizden çok sayıda bağlantıya sahip olmak, arama motorunun web sayfanızın doğru olduğunu belirlemesine yardımcı olur. Konusuyla ilgili güvenilir bir bilgi kaynağı. Ancak dahili bağlantıların yüksek olması, sitenizdeki çeşitli sayfaların arama motoru sıralamalarını yapay olarak PageRank’lerini artırarak manipüle etmeye çalıştığınızı da gösterebilir ve bu davranış tespit edilirse manuel cezalar uygulanabilir.
  4. Diğer yüksek kaliteli web siteleri tarafından da bağlantı verilen web sitelerinden çok sayıda geri bağlantı, web sitenizin güvenilir ve saygın olduğunun iyi bir göstergesidir. Google, web sitenize başka birçok site tarafından bağlantı verildiğini görürse, bu, web sitenizin güvenilir ve değerli içeriğe sahip olması gerektiğinin bir işaretidir.
  5. Arama motorları, spam web sitelerini tanımlamanın bir yolu olarak geri bağlantıları kullanır, bu nedenle, açıkça düşük kaliteli web sayfalarından birçok bağlantı içeren bir web sayfası cezalandırılabilir veya arama motorlarının dizinlerinden tamamen kaldırılabilir.

İnsanların geri bağlantıları tartıştığı birçok forum var ve en ilginçlerinden biri DigitalPoint’teki White Hat SEO forumunda bir konu.

Black Hat SEO forumundaki başka bir başlıkta, birisi backlink oluşturmak için ödeme yapmanın etik olup olmadığını sordu.

backlink
backlink

Sonuç olarak, arama motorlarında üst sıralarda yer almanın tek yolu geri bağlantılar değildir. Yeterli içeriğiniz varsa ve içerik iyi ve ilgi çekiciyse, bu web sitenizin arama motorlarında iyi sıralanmasına yardımcı olmak için fazlasıyla yeterli olmalıdır.

İnternette sizin için bağlantılar oluşturabilecek birçok backlink hizmeti vardır. Web sitenize yönlendiren bağlantılar almak için onlara bir kerelik veya aylık ücret ödemenize izin vereceklerdir. Diğer hizmetler, içlerine bağlantı eklemek için sizin için içerik oluşturmaları gerekiyorsa daha yüksek ücret alır. Ayrıca web sitenizde sattığınız ürünlerle alakalı ve alakalı bağlantılar oluşturacaklar. 10 yılı aşkın süredir var olan Özel Blog Ağı adında bir hizmet var. Bu hizmet, yaklaşık 200 $ karşılığında 10.000 backlink sunar. Bu hizmetler hakkında daha fazla bilgi edinmek için “web sitesi geri bağlantı hizmeti” gibi anahtar kelimeleri kullanarak çevrimiçi bir arama yapmanız yeterlidir.

Alakalı ve yüksek PR web sitelerinden gelen geri bağlantılar, algoritmaları üzerinde olumlu bir etki yaratarak web sitenizin arama motorlarında sıralamasına yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu