Atlas Okyanusu’nu Geçen İlk Kadın Pilot

416

Amelia Earhart

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kansas eyaletinde doğmuştur. ’ın adını tarihe yazmasının sebebi Atlas Okyanusu’nu tek başına geçen ilk kadın pilot olmasıdır.

Earhart 20-21 Mayıs 1932’de tek başına Newfounland’dan İrlanda’ya uçuş yaparak Atlas Okyanusu’nu geçti. Yalnızca bununla da sınırlı değil onun başarıları, aynı zamanda Hawaii ve California arasında uçuş yaptı. Bu yolculuğu da yapan ilk kişi ünvanının da sahibi oldu.

Earhart her zaman sınırları zorlayan bir karaktere sahip oldu. Belki de o yıllar da kimsenin yapmaya cesaret edemeyeceği şeyleri yalnız başına yaptı. Ayrıca büyük bir başarıyla da yapmak istediği şeyleri tamamladı. Özellikle uçuş konusunda yükseklik rekorları da kırmıştır kendisi.

Fakat yıllar sonra 1937’de Miami’den yola çıkarak Howland İsland’a gitmek isterken Pasifik Okyanusu’nun bilinmeyen bir yerine uçağının düşmesi sonucunda kaybolmuştur. Amerika Birleşik Devletleri o yıllarda ilk kez büyük çapta bir kurtarma operasyonu düzenlese de kendisi hiçbir zaman bulunamamıştır. Kayboluşunun ardından Amerika Birleşik Devletleri’nde Kahraman ilan edilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.