Araç Hasar Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Hasar Kaydı Sorgulama, Sıfır araçların fiyatlarının yüksek olduğu şu dönemde insanlar 2.el araç arayışı içerisine girdiği şu zamanda dikkat edilmesi gereken en önemli nedenlerden biri aracın hasar kaydı olup olmadığıdır.  Yanımız da ustayla birlikte gitsek bile bazı parçalarının daha önce hasar aldığını net bir şekilde göremeyiz. Araç sahipleri de her zaman doğru bilgiyi vermeyebilirler. Götürdüğümüz ustayı ve aracı alacağımız kişinin sözlerine bakarak yola çıkamayız.

 

2.el araç alırken ilk yapılması gereken Araç Hasar Kaydı Sorgulaması yapmaktır. Aracın daha önce karıştığı kazalar kayıt altına alınmışsa bütün ayrıntılarıyla yapacağınız sorgulamayla görebilirsiniz. Aracın kaza şekli ve hasar miktarını yapılan detaylı sorgulamada ortaya çıkar. Bazı araçların hasar miktarı çok düşük olasa da göz ardı edilmemelidir. Aldığınız aracın özellikle ön kısımlarında bir kaza izi var ise almak için iki kere düşünün. Bagaj ve arka tampondaki kazalar çok önemli olmasa da ön kısımda ki hasarlar oldukça önemlidir.

 

Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır? Plakadan Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Almayı düşündüğünüz aracın hasar kaydının olup olmadığını tüm operatörlerden sorgulayabilirsiniz. Tüm operatörlerde işlem aynıdır.  Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom hatlarından 5664 numarasına plakayı içeren bir mesaj göndermeniz gerekmektedir. Gönderdiğiniz mesajın ücretli olduğunu unutmayın. 5 tl gibi bir ücret tahsil edilmektedir. İlk gelen mesajda kaza miktarı ve yüzeysel bir bilgi yer alır. Detaylı bilgi için gelen mesajda yazan adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

 

Örnek Mesaj: 34XYZ34 Plakalı bir aracı sorgulamak isterseniz Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom operatörlerine  göndermeniz gereken mesaj; 34XYZ34 yazarak 5664 e göndermeniz yeterli olacaktır. Bir kaç dakika içinde hasar kaydını içeren bilgi mesajı telefonunuza gelecektir.

 

İlginizi Çekebilir  Aküsü Biten Araba Nasıl Çalıştırılır? Bittiği Nasıl Anlaşılır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu