Hayvanlar Alemi

‘Aptal Puma Sendromu’ nedir?

‘Aptal Puma Sendromu’ hakkında bilgi

Kedigillerin en büyüklerinde Puma, Güney ve Kuzey Amerika’da yaşayan yırtıcı bir hayvan türüdür.Yalnız  dolaşmayı seven bu harika kedi oldukça hızlı ve kıvrak koşarak tüm enerjisini avına yöneltmektedir.Bu ölüm koşusu bazen pumanın zaferiyle, bazen de avın zaferiyle sonuçlanır.

Bu hayvanda öyle bir özellik var ki, hızlı olmasına rağmen geyiğin peşinden çok koşarken, tavşanın peşinden daha az koşar.Bunun nedeni ise harcayacağı enerjiyle elde edeceği enerjiyi beyin hücrelerinde saniyede hesaplayıp kaybının daha çok olacağına inandığı hiçbir avın peşinden koşmaz.Yenilgiyi kabul edip başka bir av arayışına girer.

İnsan beyni puma beyninden çok daha yüksek sayıda hücre içerdiği halde insanlar pumanın yaptığının tam tersini yapabilmektedir.İşte bu insanlar ‘Aptal puma sendromu’ yaşayanlardır.Tıp literatüründe bu sendrom, takıntı ruh haline karşılık gelir.Yani bir anlamda takıntılarının kurbanı olan insanların yaşadıkları psikolojik bir rahatsızlıktır ve özellikle günümüzde oldukça yaygın olarak görülmektedir.

sorulab

Uzun yıllardır bilgisayarla uğraşsam da, makale yazmaya 2012 yılında kazandığım Üniversite ile başladım. Okul hayatım boyunca yazdığım makalelerin bir çok faydasını gördüğümde, bunu siz okurlarımla paylaşmak istedim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu