Android Telefonum Açılmıyor, Ne Yapmalıyım?

Android telefon kullanıyorsanız zaman zaman diğer elektronik cihazlarda olduğu gibi donanımsal ya da yazılımsal problemler ile karşılaşabiliyorsunuz. Hiçbir teknolojik aletin sorunsuz çalışacağının garantisi olmadığı gibi android telefonların da sorunsuz çalışacağının garantisi yoktur. Bu yüzden telefonu satın alırken yanında garanti belgesi veriliyor. Bunun amacı, herhangi bir sorun olduğunda çözemezseniz servise gönderebilesiniz diye. Gördüğünüz gibi telefon daha satılırken bile aslında bunun önlemi alınıyor. Bu yazımda sizlere “android telefonum açılmıyor, ne yapmalıyım?” gibi sorduğunuz soruların cevaplarını vereceğim.

telefon acilmiyor

Android telefonların açılmaması sorunu donanımsal arızalardan kaynaklanabildiği gibi yazılımsal arızalardan da kaynaklanabiliyor. Eğer android telefonunuzun bataryası ömrünü doldurduysa ve cihazınız bataryadan yeteri kadar güç çekemiyorsa bu konuda ne yazık ki sizin yapabileceğiniz pek fazla bir şey bulunmuyor. Çünkü bu sorun donanımsal arızalara girmektedir. Bunun çözümü olarak, telefonunuzun garantisi devam ediyorsa, cihazınızı servise göndermek en akıllıca olanı olacaktır. Bu sayede telefonunuz garanti kapsamından çıkmayacaktır. Eğer problem bataryayı söküp taktığınızda, telefonunuzu şarja taktığınızda veya power tuşuna basılı tuttuğunuzda çözülmüyorsa telefonunuzun yazılımsal bir problemi olabilir. Bazı durumlarda telefonunuz sistem güncellemesi yaparken açılamayabiliyor veya belli uygulamalar android telefonunuzun açılmasını engelliyor olabilir. İşte bu gibi durumlarda uygulayabileceğiniz pratik çözümleri size anlatarak sorununuza çare olmak istiyoruz.

 

Android telefonunuz açılmadığında Android Bootloader adıyla bilinen android servis ekranını çalıştırabilir ve çözümünüze farklı yollarla çare bulabilirsiniz. Bu ekranı açmak için ilk yapmanız gereken telefonunuzu kapatmak olacaktır. Telefonunuzu kapattıktan sonra belli tuşlara aynı anda basılı tutarak android telefonunuzun açılış logosunu görene kadar bırakmamalısınız.

Basmanız Gereken Tuşlar

  • Ses artırma + ses azaltma + güç tuşları
  • Ses artırma + güç tuşu
  • Ses azaltma + güç tuşu
  • Home tuşu + güç tuşu
  • Ses kontrol tuşlarından biri veya her ikisi + home tuşu
  • Ses kontrol tuşlarından biri veya her ikisi + kamera tuşu
İlginizi Çekebilir  Powerbank Nedir? Ne İşe Yarar? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

iphone telefon acilmiyor

Genellikle Android cihazlarda servis ekranını açmak için bu tuşlar kullanılır. Ancak buradaki tuş kombinasyonları işe yaramadıysa yapmanız gereken internetten cihaz isminizi + recovery mode araması yapabilirsiniz. Bu aramada örnek videolar izleyip ya da metinler okuyup servis ekranını açan tuşları ve kombinasyonlarını öğrenebilirsiniz.

 

Servis ekranını açtığınızda, bu ekran üzerinde ses kontrol tuşları ile yönlendirme yapabilir, güç tuşu ile seçim yapabilirsiniz. Android telefonunuz açılmadığı zaman servis modunda ilk olarak “Normal Boot” seçeneğini seçin ve android telefonunuzu açmayı deneyin. Bu yöntem telefonunuzda yapılan güncelleme hatalarında oluşan açılmama sorunlarına çözüm olabiliyor.

 

Hepsini denedim ama hiçbir sonuç alamadım diyorsanız telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmeyi seçebilirsiniz. Ancak fabrika ayarları telefonunuzun içeriğini sileceği için pek pratik bir çözüm değildir. Bu nedenle Android telefonunuzu ücretsiz olarak indirebileceğiniz programlar ile yedeklemenizi tavsiye ediyorum. Android telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmek için servis ekranınızı açın. Bu ekran üzerinde “Recovery mode” seçeneğini seçin ve telefonunuzu tekrar başlatın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu