Android Kilit Kodu Nasıl Sıfırlanır?

388

Yeni bir android telefon aldığınızda güvenliğiniz için sizden telefonunuza ait bir Android Kilit Kodu belirlemeniz istenir. Günümüz teknolojisinde artık şifreler sayı içermek yerine desenler içermektedir. Bu desen sistemiyle birlikte artık yakınınızda bulunan herhangi biri hangi tuşa bastığınızı göremeyecek ve bu sayede güvenliğinizi daha üst seviyelere çıkarmış olursunuz.

Güvenliğinizi almak sizlerin elinde oluşturduğunuz deseni siler yada kaldırırsanız telefonunuz tamamen güvenliksiz bir hal alacaktır ve böylelikle telefonunuzu eline alan herkes gizlediğiniz yada size özel bilgileri kolaylıkla elde edebilirler.

Android özellikle gelen desen sistemi güvenliğin yanı sıra bir sorunla karşımıza çıkmaktadır. Şifrenizi unutur yada yanlışlıkla 5 defa eksik ve hatalı girerseniz ilk etapta 30 saniyelik bir süre boyunca telefonunuzu kilitler ve herhangi bir işlem yapılamaz hale gelir. Bununla birlikte size telefonunuz Desen kodunuzu unuttunuz mu? şeklinde bir soru yöneltir, bu seçeneği tıkladığınız anda telefonunuzu oluştururken sizden istenen gmail hesabı ve şifresinin girilmesini ister. Bilgilerinizi girerek unuttuğunuz deseni sıfırlayıp yeni bir desen oluşturabilirsiniz. Bu sayede bu sorunu da ortadan kaldırmış olursunuz.

 

Oluşturduğunuz/girdiğiniz gmail hesabını da unuttuysanız o zaman geriye tek bir seçenek kalıyor; Hard reset yöntemi ile telefonunuzda bulunanandroid-kilit-kodu-nasil-sifirlanir tüm bilgileri silerek telefonunuzu ilk günkü haline geri getirirsiniz. Dikkat etmeniz gerekenlerin başında telefonunuzda hafıza kartı yer alıyorsa hard reset atmadna önce çıkarmaktır. Çıkarmamanız halinde hafıza kartınızda formatlanmış olursunuz. Bir başka durum ise tanımladığınız gmail adresiyle telefonunuz arasında senkronizasyonu açmışsanız telefonunuzun rehberi dahil bir çok bilginin gmail hesabınıza kayıtlı olarak kalmasıdır. Bu özellikleri dikkate aldıktan sonra android kilit kodunuzu sıfırlama işlemine geçebilirsiniz. Telefonunuzu sıfırlama işlemi için şu işlemleri yapmanız yeterli olacaktır. Telefonunuzun üzerinde yer alan ses açma tuşuyla aynı anda home tuşu ve güç tuşlarını birlikte basarak sıfırlama ekranına girinceye kadar beklemektir, ekranda karşınıza gelen seçeneklerden telefonunuzun üzerinde yer alan ses açma ve kapama tuşlarına basarak  wipe data / factory reset yazan seçeneğin üzerine gelerek telefonunuzun güç düğmesine 1 dakika boyunca basılı tutarak bekletin ve karşınıza bir yazı daha gelecektir (Yes delete all user data ) yazan yazımızın üzerine gelerek işlemi onaylıyoruz ve gerisini telefonunuz halledecektir ve android telefonunuz ilk günkü halini alacaktır.

Bu işlemleri yaptıktan sonra telefonunuz sıfırlanmış bir halde açılacaktır ve gerekli ayarları yaparak kullanmaya başlayabilirsiniz. Unutmayın sadece desen oluşturmak güvenliği sağlamaz bunun yanında şifresini unutmayacağınız bir gmail hesabı girmeniz gerekecektir aksi durumda tüm bilgilerinizi kaybedebilirsiniz.

 

Android Kilit Kodu Nasıl Sıfırlanır?  Konusunu sizler için ele aldık

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.