Akvaryumda Doğru Ve Akılcı Kum Kullanımı

Kumlar, kimi zaman tarihin birçok noktasında zamanın işleyişine yön vermesi ile tanınırken, kimi zaman da bir sanat eseri içerisinde şekil bulurken bazı canlılar içinse yuva vazifesi görmektedir. Birçok kişi, akvaryum kurarken yanlış kum seçimleri yapmaları nedeni ile sıklıkla balık ölümleri ile karşılaşmaktadırlar. Bu konuda taban malzemelerin doğru kullanılmasının gerekliliklerini okuyucularımız için paylaşıyoruz.

Piyasa içerisinde satılan birçok kum, içeriğinde yüksek oranda bakteri barındıran, balıkların sağlıklarına olumsuz etkilemektedir. Boşluk miktarı fazla olanlar, akvaryum su seviyesi düşürürken mikroorganizma üretimlerinin artışları ile akvaryum dengesini kötü oranda etkilemektedir. Bu konuda genel olarak öneriler, düzgün yüzeyli kumların kullanımı Akvaryum dengesini sağlayabildiği gibi mikroorganizma üretimlerinde önüne geçmektedir.

Japon Balığı Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akvaryumda Doğru ve Akılcı Kum kullanımın neden önemli olduğuna gelecek olursak; balık- kum dengesi gözetilmeden alınan birçok kum, kısa süre sonra fermantasyona uğrayarak mayalanma işlemi göstermektedir. Bu durum, balık ömrünün kısalması ile birlikte ölümlerle sonuçlanan deneyimlerin temel nedenleri arasında yer almaktadır. Bir diğer durum ise kumlar, balıklar için öz güven unsuru olarak görülmesidir. Özellikle suyun altında yaşamayı seven bazı balık türleri için gerek kamuflaj, gerekse artık besin taneleri bulabilmek adına büyük önem taşıdıklarını unutmamak gerekilmektedir. Seçilecek kumların boyutlandırmaları da büyük önem teşkil etmektedir. Ortalama olarak 2 mm’e kadar çıkan kum boyutları arasında 1 mm boyutunun seçilmesi ileride sizlerin işlerinizin kolaylaştırılmasını sağlayacaktır. Kumların rengi konusuna gelecek olursak; balıkların renk uyumuna göre ters renkler seçerek satın alımlarınızı tamamlayabilirsiz.

İlginizi Çekebilir  Kedi Tüyü Bakımı ve Temizliği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu