Sağlık

Ağız Kokusu Neden Olur

Ağız Kokusunun Oluşumu ağız kokusu, ağız kokusu nasıl giderilir, ağız kokusu neden meydana gelir

Halitosis adı olarak bilinen ağız kokusu problemi kişi için hiçbir zaman hoş olmayan bir nefes kokusu olarak yer almaktadır. Nedenine bağlı olarak koku bazı durumlarda periyodik veya kalıcı yer alabilmektedir. Genel olarak, yediğimiz tüm gıdaların parçalanma işlemi ağızda başlamaktadır. Güçlü kokulara sahip olarak gıdalar yemeniz durumunda kokuları geçici olarak yer almaktadır. Ancak gıdalar vücuttan tam anlamı ile çıkana kadar kokuları geçmemektedir. Sıkı yapılan diyetler, açlık ve düşük karbonhidrat şeklinde gerçekleştirilen beslenmelerde kötü koku oluşumu ortaya çıkabilmektedir.

Kötü Nefes Kokusunun Nedenleri

Ağız içerisinde sıcak ve nemli bir şekilde kalan bakterilerin büyümesi için ideal bir ortam hazırlanmaktadır. Birçok koku probleminin nedeni ağız içi ile ilgili olarak yer almaktadır. Düzensiz şekilde ağız ve diş hijyeni ya da sigara içmek ağız kokusunu neden olabilmektedir kalıcı ağız kokusu ya da ağız içerisinde yer alan kötü bir tat diş eti problemlerinin de habercisi olabilmektedir. Kötü nefesin diş ile beraber diğer nedenleri arasında kötü şekilde yapılmış diş telleri, ağız mantar problemleri ve diş çürümeleri gelmektedir. Ağız kuruluğu da kötü kokuya neden olabilmektedir.. Diğer birçok hastalıkta kötü kokuya davetiye çıkarabilmektedir.

Ağız Kokusunun Tedavisi

Çoğu zaman diş hekiminiz kötü nefes kokusunun tedavisini yapabilmektedir. Eğer nefes kokusu ağız ile ilgili yer almadığı belirlenmesi durumunda, diş doktorunuz sizi bir uzmana sevk etmektedir.

sorulab

Uzun yıllardır bilgisayarla uğraşsam da, makale yazmaya 2012 yılında kazandığım Üniversite ile başladım. Okul hayatım boyunca yazdığım makalelerin bir çok faydasını gördüğümde, bunu siz okurlarımla paylaşmak istedim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu