Adet Sancısı Nasıl Geçer?

Adet Sancısı Nasıl Geçer?

Ergenlik dönemine yeni girmiş ya da daha adet düzeni oturmamış bayanlarla en çok rastlanan sorunların başında adet sancısı gelmektedir. Adet döneminin başlamasıyla birlikte genelde ilk başlayan iki gün boyunca şiddetli derecede ağrı görülmektedir. Bu tamamen kişiden kişiye değişmektedir. Genellikle âdetin sökülmesiyle birlikte adet ağrıları kolayca ortadan kalkmaktadır.

Ortaya çıkan ağrılı süreci elinizden geldiğince rahat ve keyifli geçirmek adına sizlerde adet sancısı nasıl geçer ve neler yapılabilir gibi yöntemleri deneyerek işe koyulabilirsiniz.

Adet sancısı, genel olarak âdetin başladığı ilk iki gün şiddetli olarak görülür. Eğer adet sancısı çekiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey ayaklarınızı karnınıza çekerek bir müddet bu şekilde oturmaktır. Bu yöntem ile yumurtalıklarınız daha rahat işlevini yerine getirebileceği için ağrınız azalacaktır.

Ağrıların ilk baş göstermeye başladığı anlarda ağrı kesici ilaç kullanmanızda fayda var.çünkü ağrıların ilk başladıkları anlarda kullanılan ağrı kesiciler oldukça etkili olmaktadır.

Adet sancınız olduğunda uzanarak yatmanız ve bu ağrılı süreçleri gerekirse uyuyarak geçirmeniz de faydalı olabilir.

Adet sancısı nasıl geçer gibi sorulara verilen en sık cevaplardan biri de karna sıcak su torbası koymaktır. Eğer apandis gibi bir rahatsızlığınız olduğunu düşünüyorsanız, sıcak su torbasını belinize ya da ayak altınıza koyabilirsiniz. Sıcak kompleks ağrınızı azaltacaktır.

Doğal bitkilerden yararlanarak evinizde kendinizin doktoru olabilirsiniz. Adet sancısına iyi gelebilecek etkiye sahip bitki çayları işe başlayabilirsiniz. Zencefil ve ahudu çayını günde 2 ila 3 fincan tüketerek kısa sürede adet sancılarınızı hafifletebilirsiniz

Özellikle yeşil sebze ve besin ağırlıklı beslenmek regl ağrılarını ortadan kaldırmaktadır. Özellikle demir bakımından zengin içeriğe sahip olan besinleri tercih ederek ortaya çıkan kan kaybını bir nebze olsun azaltabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Bedenimiz susuz kalırsa ne olur? – Su içmenin önemi

Bütün bu önlemler ağrınızı hafiflet mi yorsa, en kısa sürede doktora başvurmanız gerekiyor.  Çünkü adet döneninde şiddetli ağrı sorunu yaşanmasının önemli belirtilerinden bir taneside miyom gibi kadın hastalıklarının baş göstermesi olabilmektedir. Bu nedenle şiddetli adet sancısından en etkili biçimde kurtulmak için en kısa sürede bir hekime görünmenizde fayda olacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu