Sağlık

Adet Gecikmesi Neden Olur

Adet Gecikmesi Neden Olur

Ergenlik çağından itibaren kadınların menopoza girene kadar geçen sürede adet geçirmeleri normaldir. 28 günde bir olacak şekilde tekrarlayan bu adet kanamaları, yılda 1 2 kere olmak şartıyla gecikebilir veya düzensiz olabilir. Fakat bu durum olağanın dışına çıkması halleri, normalde 1 2 kerenin daha fazlasında, belki de her ay düzensiz olarak gerçekleşmesi durumudur. Bu durum ise, hazırlıksız yakalanma, adet geçirmemenin getireceği ruhsal ve fiziksel rahatsızlıklara da neden olacaktır. Peki, adet gecikmeleri neden olur?

İlk olarak stres bu listenin başında gelmektedir. Gündelik yaşantılarınızda veya hayatınızın belli zamanlarında aşırı stres ve sürekli stres hallerinde adet geçirmekte sıkıntı yaşanabilir. Bazı zamanlarda aşırı stresle birlikte, GnRH hormonunun salgılanması oldukça azalacağı gibi, adet olmanızı da engelleyecektir.

 adet gecikmesi

adet gecikmesi

Hastalıkta, adet gecikmesine neden olabilir. Herhangi bir şekilde ve sürede geçireceğiniz hastalıklar, adet gecikmesine sebep olabilir. Oldukça olağan bir durum olan hastalıklarınız geçtikten sonra da, düzene girecektir.

Uykusuz kalma, yorulma ve günlük rutini bozmakta adeti geciktirebilir. Adetin gecikmesini engellemek için, rutini bozmayıp, uyku düzeninize dikkat etmeniz gerekir. İlk defa veya farklı bir ilaç kullanmanız da aynı şekilde adet sürenizi ve zamanınızı etkileyecektir. Doktorunuz sizlere ilaçların yan etkisi hakkında bilgi vermese bile, olası bir durumda ekstra bilgi alabilirsiniz.

Fazla kilonuzla ilgili olarak da sorunlar ortaya çıkabilir. Baktığınız zaman, birkaç kilo vermeniz halinde, eski düzenine girecek olan adet durumunuz, sorunsuz olacaktır. Aynı şekilde, fazla zayıf olmakta bu durumu etkileyecektir. Kilonuzu normale getirmeniz halinde, sorunlar ortadan kalkacaktır.

Bu durumlarda adet gecikmesi olacağı gibi, yanlış hesaplama sonucunda da, adet gecikmesi görünebilir. 28 günlük süre, 29 veya 27 olabileceği gibi, hesaptaki yanlışlıkta sorunlarla yüzleşmenize neden olacaktır. Son olarak, menopoz dönemine girişteki son yılda da, adet düzensizliğine rastlayacaksınız. Bu durumda, oldukça olağandır ve korkulacak bir durum yoktur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu