2016 KYK Burs Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

260

Üniversitelerde kayıtlar e-devletten mi yapılacak yoksa bizzat gitmek mi gerekir endişelerinin bitmesinin ardından ek yerleştirmeler de tamamlandı. Artık öğrenciler bulundukları ortama ayak uydurdular. Ancak şimdi de vizelerin telaşı ile kredi ve burs başvuruları aldı. Yurt başvurularının ardından burs başvurularına geldi sıra. Ancak birçok öğrenciler KYK’nın internet sitesinden başvurmuş olsa da 2016 nereden öğrenilir çok bilgiye sahip değiller.

Aslında birkaç aşamalı işlem bu. Öncelikle öğrencilerin beyanına göre KYK bazı belgeler talep edecek. Ardından ise başvuranların Üniversite kontenjanlarına göre burs sağlayacak ya da öğrenim kredisi verecek. Bu aşamada öğrenciler ellerindeki senetleri onaylatmaları gerekecek. Eğer burs ise 0 (sıfır) TL tutarındaki senetleri imzalayarak onaylatacaklar. 2016 Sonuçları her yıl olduğu gibi bu yılda ilgili kurumun internet sitesinden Aralık ayı içerisinde ilan edilecek.

Ancak gündemde burs oranlarının artırılması var. Siyasi vaatlerden olan bu durum nedeniyle bu yıl ki burs ödemeleri biraz gecikebilecek. Halen 330,00 TL olan burs miktarının 400,TL olması bekleniyor. Sonuçları açıklandıktan sonra burs başvurusu kabul edilmeyen öğrencilere öğrenim kredisi alma hakkı verilecek. Eğer öğrenci bu krediyi almak istemiyorsa kendisi adına düzenlenen senedi imzalamaması yeterli olacaktır. Unutulmaması gereken diğer unsur da burs elde edenlerin gelecek yıllarda da burslarının devam etmesi için, içerisinde bulundukları yılda başarılı olmaları gerekmektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.