14 Şubat nedir? Sevgililer günü ne zaman kutlanır?

473

14 Şubat nedir, neyi ifade eder, sevgililer günü nasıl ortaya çıktı, sevgililer günü ne zaman kutlanır ve 2018 sevgililer günü hediyeleri hakkındaki yazımıza hoş geldiniz. Sevgililer gününe kısa bir zaman kala kutlamalar için sürpriz projeleri başladı. Sevgililer birbirlerini en çok mutlu eden hediyeleri birbirlerine almak içi uzun uzadıya düşünüyorlar. Yılda bir kez 14 Şubat tarihinde kutlanan bu özel gün 2018 tarihinde Çarşamba gününe denk geliyor. Kutlamalar için o hafta uçak biletleri neredeyse tükenmiş durumda. Siz de kutlamalara geç kalmamak için yerinizi bir an önce ayırmalısınız. Şimdi sevgililer gününe dair bazı bilgileri paylaşalım.

 

Sevgililer Günü nedir?

Bazılarımız bu özel günü unuttuğumuzda ve sevgilimiz tarafından trip yediğimizde; “Kim çıkardı ya bu sevgililer gününü?” şeklinde yakınırız. Bu özel günün de bir çıkış noktası elbette var. Her yıl 14 Şubat tarihinde kutlanan bu gün, Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanır. Valentine isimli bir din adamı adına ilan edilen bir gündür. Yani kısmen bir bayram günü ilan edilmiştir. Sevgililer günü olarak kutlanılan bu gün aslında “Aziz Valentine Günü” olarak kutlanıyor. İngilizce’de ise bu güne “St. Valentine’s Day” denilmektedir.

 

Günümüzde Sevgililer Günü

Günümüzde bu gün, sevgililerin birbirlerine kart gönderdikleri, arkadaşlık teklifinde bulundukları, tatil yaptıkları, eğlendikleri ve ticaretin bir tık arttığı bir günden öteye geçmemektedir. 14 Şubat 496 gününde ilan edilen bu kutlama günü kilise tarafından 1969 yılında takvimden çıkarılmıştır. Ortaçağ’da Fransa ve İngiltere’de 14 Şubat günü kuşların çiftleşme günü olarak bilinmekteydi. Aslına bakarsanız 14 Şubat gününün temasal bir anlamı yok. Sevgililer günü adına alması ve bu güne özel olması nedeni ile kutlamalar yapılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.